Město hodlá s proměnou začít ještě letos. „Slíbili jsme to obyvatelům Hradiště. Právě proto jsme zadali studii prověřenému architektonickému studiu ze Znojma. Výsledek dostaneme v květnu,“ sdělila starostka Znojma Ivana Solařová.

Doplnila, že původní projekt, který zadalo předchozí vedení radnice, nikdo předem nekonzultoval se Správou Národního parku Podyjí. „Bohužel tak nevyhověl požadavkům na stavby v chráněném území. Tomu chceme předejít, takže jsme oslovili národní park předem a jejich zástupce bude i členem pracovní skupiny k projektu,“ informovala starostka.

Zemědělci ze Znojemska vyrazili protestovat. Vyjeli z Olbramovic, projeli přes Znojmo na Hatě a stejnou trasou zpět.
VIDEO: Protestující zemědělci projeli v traktorech Znojmem. Podívejte se

Bývalý starosta Jakub Malačka oponoval, že součástí smlouvy o dílo s projekční firmou bylo i ustanovení, kde se společnost zavazuje ke konzultacím se všemi důležitými úřady. Tedy radnicí, Policií České republiky, pracovníky památkové péče i Správou Národního parku Podyjí. Dokument je k nalezení v registru smluv. „Smlouva byla uzavřena 5. října 2022 a 31. října téhož roku jsme na radnici končili,“ ohradil se Malačka.

Deník oslovil dodavatelskou firmu s dotazem, jestli dostála tak smluvnímu závazku. „Věc jsme konzultovali s Národním parkem Podyjí ústně, a to v souladu s tím, jak nám ukládala smlouva o dílo. Následné připomínky jsme zapracovali do projektové dokumentace. Dle našich informací projektová dokumentace tak, jak byla navržena, neprošla dále přes Architektonickou komisi Národního parku Podyjí, což je odlišná věc,“ vysvětlil za společnost Nomu projekt jednatel Vladimír Musil

Silnici I/53 čeká nová fáze modernizace, týkat se bude úseku z Lechovic do Pohořelic.
Silnice z Lechovic na Brno bude mít nově tři pruhy. Víme, kdy začnou opravy

Město nyní zřizuje k projektu pracovní skupinu, aby zajistilo spokojenost obyvatel Hradiště i zástupců zainteresovaných institucí. „Přizvali jsme členy komise pro příměstskou část, a to i zástupce opozice, ti všichni zastupují občany Hradiště. Nová sportovně-relaxační zóna bude sloužit všem občanům, takže jim chceme dát možnost se k projektu v průběhu jeho příprav vyjadřovat,“ vysvětlila starostka.

Již v září minulého roku lidé na sociálních sítích o záměru živě diskutovali. Řešili zejména nedostatek parkovacích míst na Hradišti v turistické sezoně. „U plánovaného hřiště bude jedenáct parkovacích míst. Momentálně tam stává dvacet až čtyřicet aut. Tato plocha je značena v mapy.cz a v mapě Národního parku Podyjí jako parkoviště, jsou tam tedy směřováni turisté. Na to by bylo dobré reagovat předem, buď změnou značení map nebo parkovištěm,“ napsal jeden z diskutujících.

Znojmo poskytne zázemí pro činnost ukrajinského spolku v budově někdejší banky, která je známá jako Domeček. Plány na společenský sál jsou stále živé.
Ukrajinský spolek se sídlem v Domečku. Znojmo poskytne kancelář zdarma

Jak doplnil, jediné možné další parkování je na ulici Mašovická, které je v sezoně beznadějně plné. Místní lidé pak marně hledají, kde nechají své auto.

Záměr vybudovat sportovně-relaxační zónu u hřbitova na Hradišti vzešel z projektu Tvoříme Znojmo 2022. „Návrh vzešlý od samotných občanů uspěl. Následně zadalo ještě minulé vedení města za tři sta tisíc korun vypracování projektu. Jeho výslednou podobu projednalo v minulém roce s obyvateli Hradiště na společném setkání už nové vedení města,“ sdělil mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.

Nejstarší sídliště ve Znojmě - Pražská, vznikalo na počátku šedesátých let minulého století. Ilustrační snímek.
Nájem v městských bytech ve Znojmě podraží. Podívejte se, koho se nebude týkat

Následně byl projekt zastavený, protože jeho navrhovaná podoba nevyhovovala krajinářským a dalším požadavkům ze strany Správy Národního parku Podyjí. „Připomínky měli i samotní obyvatelé městské části, kterým chybělo v lokalitě například více parkovacích míst. Radní proto nyní zadali vypracování nové studie za pětadevadesát tisíc korun, která to má změnit. Studii pro město vypracuje společnost Ateliér Gaia – krajinná architektura. Pak vznikne projektová dokumentace, případně necháme aktualizovat původní, z minulého roku,“ doplnil Kovařík.

Město předpokládá, že hotovo bude do dvou let. Pro letošek má na oživení místa vyčleněno sedm milionů, celkové náklady jsou odhadované na dvanáct milionů. „Předpokládáme, že tu vznikne multifunkční hřiště, dětské hřiště, klidová zóna s lavičkami a zelení, ale též dostatečný počet parkovacích míst,“ přislíbila starostka.