Mezitím míří desítky lidí do Kapucínské zahrady. „V této zadní části jsem snad úplně poprvé. Mají hradby moc pěkně opravené,“ pokyvuje hlavou Jan Hromada.

O kousek dál studuje mladá dvojice letáček, který popisuje právě hradební opevnění. „Prašná, Nová a Psí věž. Podívej, jedna je kulatá a tahle zase hranatá. A jsem zvědavá na výhled do okolí. Po obědě vyrazíme i na Radniční věž. Prý má více než sto padesát schodů, snad ten výstup zvládneme,“ doufá dívka.

Někteří návštěvníci pokračují dále do pivovaru, kde se seznámí s historií vaření piva.

Brány památek dokořán
Znojmo se připojilo také letos k akci Brány památek dokořán a zájemci měli možnost navštívit Dům umění, Expozici pivovarnictví, Loucký klášter i nově zpřístupněnou část hradebního opevnění. Teplé jarní počasí vylákalo k putování po památkách stovky návštěvníků.

O vínu a historii kláštera promlouvá hodinu po poledni průvodkyně v Louce. „Klášter založil kníže Konrád Ota ve dvanáctém století. Za pozornost stojí klášterní knihovna, která se po zrušení kláštera přestěhovala na pražský Strahov,“ dozvídají se účastníci prohlídky. Autorem vyřezávané knihovny byl Jan Lahofer z Dobšic, jehož příjmením se nechalo inspirovat dobšické vinařství.

Opatem kláštera se v šestnáctém století zase nechali inspirovat obyvatelé Znojma, když uvěřili historce o tom, že okurky jsou účinné v boji proti moru. „Okurky velmi brzy zaplnily okolí Znojma, ale městu se morová rána nevyhnula,“ připomíná průvodkyně.