Mezitím osiřelé výlohy vyvolávají u kolemjdoucích smíšené pocity. „Je smutné vidět město tak prázdné. Dříve tu bylo živo a člověk nevěděl, do kterého obchodu skočit dříve,“ řekla reportérce Deníku například paní Marie.

Pusté centrum se nelíbí například ani opozičnímu zastupiteli Lukáši Davidovi, který se dlouhodobě pohybuje v cestovním ruchu. „Radost z toho rozhodně nemám. Všechny obchody a podniky dostaly hned několik zásahů, počínaje pandemií, rostoucími cenami energií až po nedostatek pracovníků. Zároveň za to částečně může i neochota Znojmáků utrácet,“ sdělil David.

O neobvyklém zásahu ve znojemské Dyjské ulici informovali v těchto dnech strážníci.
Zásah v Dyjské. Důchodce ve Znojmě prořezával keře, zůstal viset nad srázem

Podle něj by se řešení určitě našlo. „U prostor, které město pronajímá, by mohlo například pomoci s nájemným, i když to znamená výpadek příjmů. Je důležité se rozhodnout, jestli je lepší mít město duchů nebo podnikatelům pomoci,“ upozorňoval David.

V současné době si od města prostory obchodníci ale nepronajmou. „Město Znojmo aktuálně nenabízí k pronájmu žádné volné nebytové prostory vhodné pro provozování obchodu. Pokud takové jsou, tak je nabízíme k pronájmu pomocí standardních nástrojů, jako je úřední deska nebo nově přes realitní portál,“ uvedl mluvčí města Znojma Pavel Kovařík.

Při pronajímání je důležité, k čemu chce budoucí nájemce daný objekt využívat. „Pokud například lidé postrádají v centru města určitý typ služeb, snažíme se oslovit právě ten typ obchodníků, který jej poskytne. Zároveň musíme ale zajistit spravedlivou soutěž mezi potenciálními nájemci a maximalizovat přínosy pro občany i městskou pokladnu,“ vysvětlil Kovařík.

Informoval také, že město vlastní některé nebytové prostory, které nejsou aktuálně využívány. Má s nimi ale jiné záměry. Jako příklad uvedl bývalou prodejnu obuvi v Zámečnické ulici, u které se čeká na vyhodnocení žádosti o dotaci na rekonstrukci. Co zde bude, ale neprozradil.

Město se podle mluvčího snaží podporovat místní podnikatele tak, jak je to možné. „Nedávno jsme například zlevnili cenu parkovacích karet pro podnikatele provozující svou činnost v památkové rezervaci. Město také podporuje podniky propagací a marketingovými kampaněmi, ale třeba i pořádáním kulturních a společenských akcí. Další podporou může být možnost získat dotace na opravu nemovitostí v městské památkové rezervaci,“ uvedl Kovařík.

  • Podívejte se, jak také vypadají ulice Znojma
Zdroj: Deník/Jana Karásková

Nové nájemníky najdou obyvatelé Znojma například v Obrokové ulici v prodejně regionálních potravin. K dostání je zde nabídka místních producentů. Město také organizuje trhy, kde mohou prodejci bezplatně prodávat své produkty.

Nové využití čeká bývalou lékárnu na Obrokové U Zlaté koruny. Přispět k oživení historického centra by měla nová kavárna se zaměstnanci se zdravotním znevýhodněním.

„Chceme tomuto skvostnému historickému domu vdechnout nový život. Proto jsme se domluvili s několika partnery, že v prostorách bývalé lékárny zřídíme sociální podnik, konkrétně kavárničku. Rádi bychom, aby tento záměr měl ještě další přesah, tedy aby zde našli prostor pro seberealizaci lidé se zdravotním omezením. Takový podnik v našem městě, které je druhé největší v kraji, totiž dosud chyběl,“ přiblížila záměr města starostka Ivana Solařová.

V bývalé lékárně na Obrokově ulici vznikne kavárna. Nabídne uplatnění lidem se zdravotním znevýhodněním. Foto: se souhlasem Pavla KovaříkaV bývalé lékárně na Obrokově ulici vznikne kavárna. Nabídne uplatnění lidem se zdravotním znevýhodněním. Foto: se souhlasem Pavla KovaříkaZdroj: Deník/Jana Karásková

Projekt vzniká ve spolupráci s Oblastní charitou, Chráněnými dílnami, Klubem rodičů a přátel dětí s PAS a Okresní hospodářskou komorou ve Znojmě. Otevřít by mohla ještě tento rok. „Teď nás čeká ještě kus práce, abychom dali prostory do pořádku, aby byla nová kavárna příjemným místem pro návštěvníky. Pokud nedojde k větším zádrhelům, mohla by přivítat první návštěvníky ještě letos,“ vyjádřila očekávání starostka Solařová.

Podle opozičního zastupitele Jiřího Kacetla je na domy V Obrokové a na rohu Zámečnické od roku 2022 zpracovaná dispoziční studie pro městské muzeum s ukázkou života v měšťanském domě a muzeum dějin dvacátého století.

HoZpoda v ulici U Brány ve Znojmě.
Znojemská radnice podává další trestní oznámení. Má přicházet o zisky z nájmu

„Projekt jsem zpracoval společně s architektkou Šedivou a leží k další projektové přípravě na odboru investic a technických služeb. Kvůli volbám v září 2022 a odchodu do opozice nebylo možné pokračovat. Byla by škoda ho přebíjet něčím jiným, protože na muzejní projekt jsem měl přislíbené financování z národních a zahraničních zdrojů," poukázal na sociálních sítích Kacetl.

Jak doplnil, věří, že pro bohulibý záměr kavárny, kde dá město příležitost pracovat zdravotně znevýhodněným, se najde vhodnější a bezbariérový prostor. „Například v Kernekerově domě na Dolním náměstí 6," přišel z návrhem Kacetl s tím že celý záměr by bylo dobré prodiskutovat v orgánech města.