„Městská zeleň naváží kolem stromů novou zeminu a instaluje před ně pevné zábrany. Cílem je zachránit stávající stromořadí. Počet parkovacích míst zůstane přitom zachovaný,“ sdělila Denisa Mandátová z oddělení vnějších vztahů znojemské radnice. 

Jak připomněla, stromy začaly usychat již po roce 2015, kdy byly odstraněné původní zábrany, které bránily autům najíždět těsně ke stromům. Povrch byl zpevněný makadamem.

Divadelní a kaskadérská společnost Štvanci.
Léto ve Znojmě? Párty u rotundy, na děti čekají Poklady královského města

Se záchranou stromů začali pracovníci Městské zeleně loni. „Provedli jsme hloubkovou injektáž s aplikací hydrogelu a prokypřili jsme půdní profil. Usychání se zpomalilo, nicméně k degradaci stromů docházelo i nadále,“ vysvětlil ředitel Městské zeleně Radoslav Habrdle s tím, že nyní odtěžili zhutnělou vrstvu kolem stromů až do hloubky dvaceti centimetrů, aplikovali hydrogel a nasadili kvalitní ornici s trávou. „Tím se vytvořila alespoň minimální zasakovací plocha,“ popsal aktuální práce Habrdle.

Oslovení lidé přímo na místě snahu o zcáhranu vítají. „Že stromy nejsou v pořádku, pozoruji už delší dobu. Uvidíme, jestli opatření pomůžou. Bylo by to škoda. Lípy jsou krásné zrovna teď na začátku léta kvetou a krásně voní. A navíc poskytují stín," řekla žena, která se představila jako Marie, příjmení uvést nechtěla.

Koupaliště Biotop Brno-jih
Velké srovnání přírodních koupališť: oproti Brnu lidé v Banticích platí zlomek

Ochránit lípy podle radnice pomohou i nové zábrany o šířce přesahující jeden metr. Zabrání znovu autům najíždět až těsně před stromy tak, jako to bývalo zvykem před více nže osmi lety.

Stromořadí v Rooseveltově ulici tvoří lípy plstnaté. Vysázeno bylo v roce 2013.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová