Znojemští zastupitelé vyhlášku o odpadech schválili na svém posledním zasedání. „Poplatek zůstává pro příští rok ve výši čtyři sta korun za osobu tak, jak ho lidé ve Znojmě platí již od roku 2014. Roční výnos poplatku má být ročně zhruba 13,7 milionu korun od čtyřiatřiceti tisíc poplatníků," informovala mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Podle schválené vyhlášky dosáhly skutečné náklady na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu téměř třiadvaceti milionů korun. Pokud by radnice chtěla všechny peníze vybrat od obyvatel města a dalších poplatníků, musela by účtovat poplatek šest set devatenáct korun na hlavu a rok. Oproti předchozímu roku město svoje náklady snížilo o zhruba osm set tisíc korun. Přesto musí město jen za sběr a svoz doplácet zhruba osm milionů korun.

Radnice si podle mluvčí i tak může poplatek dovolit. „Snížit poplatek z pěti set na čtyři sta korun v roce 2014 mohla radnice díky efektivnímu a transparentnímu hospodaření a díky zvýšení efektivity v nakládání s odpady," uvedla mluvčí.

Naopak nejvyšší poplatek platí už dva roky v Hrušovanech nad Jevišovkou. Město tehdy využilo možnosti nově dané zákonem a zvýšilo poplatek nad dosavadní hranici pěti set korun za osobu a rok. „Od té doby platí každý člověk v Hrušovanech šest set korun za rok. Museli jsme k tomu sáhnout zejména proto, že město na odpady doplácelo," vysvětloval starosta Hrušovan Miroslav Miloš. Již dříve uvedl, že město tehdy na odpady doplácelo kolem osmi set tisíc korun ročně.

Nyní zřejmě s výší poplatku radnice hýbat nebude. „O návrhu vyhlášky na příští rok jsme ještě nejednali, předpokládám ale, že ke změnám sahat nebudeme. Doplatek města na odpadové hospodářství je nižší, zdražovat nemusíme," podotkl starosta.

Zdražení před dvěma lety se podle něj nepromítlo do počtu neplatičů ve městě. „Neplatiče máme, dluhy na poplatku se snažíme vymáhat, ale dlužníků je pořád zhruba stejně," konstatoval Miloš.

Na pětistovce zůstane podle všeho poplatek i v dalších třech městech. „Investovali jsme do nového sběrného dvora, ale není důvod, abychom náklady promítali do výše poplatku za odpad," uvedl starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina s tím, že zastupitelstvo vyhlášku ještě na stůl nedostalo.

Podobně jsou na tom v Jevišovicích. „Vyhlášku jsme ještě neprojednávali, ale za sebe mohu říct, že zdražování nechystáme, náklady nerostou natolik, aby to bylo nutné," sdělil starosta Jevišovic Pavel Málek.

I v Miroslavi budou radní a zastupitelé poplatek teprve diskutovat. „Čím dál víc třídíme, děláme bioodpad, ale jednání zastupitelů nebudu předjímat," uvedl starosta Roman Volf.