Raketový start má politická kariéra letos třiatřicetiletého sociálního demokrata Vlastimila Gabrhela. Volby ho vloni vůbec poprvé vynesly do funkce v zastupitelstvu, které ho zvolilo jako člena městské rady.

Včera, necelý rok po jeho vstupu do politiky, ho většina zastupitelů katapultovala do funkce starosty druhého největšího města na jižní Moravě. Jediného kandidáta navrhla sociální demokracie jako náhradu za Zbyška Kaššaie. Ten rezignoval minulý týden, údajně ze zdravotních a rodinných důvodů. Jeho rezignaci ale vyvolala především snaha jeho spolustraníků a dalších koaličních partnerů o jeho odvolání.

„Funkci starosty přijímám s velkou pokorou a skromností, vnímám ji jako obrovský závazek. Vedení města si představuji především jako týmovou práci, která bude využívat iniciativy a elánu schopných mladých lidí, opírat se o zkušenosti a moudrost starších kolegů a plně využívat potenciálu všech pracovníků městského úřadu i všech našich příspěvkových organizací,“ řekl Gabrhel ve své inaugurační řeči.

Nový starosta hodlá pokračovat v úsporných opatřeních a také v projektu KLÍČ 2018, který má v horizontu osmi let privatizovat městské byty ve Znojmě do rukou nájemníků.

Za jednu ze svých priorit označil Gabrhel zprůhlednění zadávání veřejných zakázek a transparentní hospodaření města. „Věřím, že se nám ve většině rozhodnutí podaří najít shodu napříč politickým spektrem bez ohledu na to, kdo je opozice a kdo koalice,“ řekl nový starosta.

Ten se obrátil i k úředníkům radnice. „Mělo by být samozřejmostí, že kvalitní a výkonný úředník bude mít místo a perspektivu a nemusí se bát o svou práci. Být starostou, radním nebo zastupitelem totiž neznamená vládnout tvrdou rukou bez respektování názorů ostatních, ale především službu lidem, kteří nám dali svou důvěru,“ jakoby se vracel ke stylu práce svých starostenských předchůdců či ke kauze odvolané vedoucí majetkového odboru Renaty Horákové.

Gabrhel bude v městské radě spolupracovat s nově zvolenými dvěma radními. K nestraníkovi a lékaři Janu Simonidesovi se včera přidal sociální demokrat a bývalý účastník zahraničních misí České republiky Tomáš Buršík.

Opoziční občanští demokraté si chtějí nejprve počkat na první konkrétní kroky nového starosty. „Problém nebyl v jednom člověku, vždy rozhoduje celá rada. Ostatní radní se mohou těžko tvářit, že u toho s bývalým starostou Kaššaiem nebyli. Koalice se tak rychle dohodla možná proto, že vyřešila jeden svůj vnitřní spor, nebo vnitrostranický spor v sociální demokracii,“ hodnotil lídr modrých Petr Nezveda.

Dodal ovšem, že ohlášenou změnu stylu vítá. „Jen uvítáme, pokud vedení radnice změní své vystupování. Silácká prohlášení, která nebyla vždy na místě a časté štvaní vyvolávaly atmosféru, která nebyla pro město zdravá,“ dodal Nezveda.