Tenhle barák je na odstřel, případně práce pro stavební firmu Zakoupil a Zbořil. Tak by podle výroků některých zastupitelů bylo možné charakterizovat malý panelák za budovou banky v hradebním pásu u horního znojemského parku. Městští zastupitelé na své poslední schůzi schválili koupi tohoto domu za tři miliony. Nyní je čeká debata o jeho využití.

„Měli jsme možnost přednostní koupě a podařilo se nám vyjednat nižší cenu. Kdybychom nabídku nevyužili, banka by nejspíš dům prodala přes realitní kancelář a my bychom na jeho další osud již neměli vliv," vysvětloval koupi místostarosta města Jan Grois s tím, že město vyjednalo rozložení splátek kupní ceny do tří let.

Na další využití objektu se čtyřmi byty, v němž nyní bydlí jen dva nájemníci, zatím Grois nemá jednoznačný názor. „Říct, že dům zboříme, je samozřejmě vždy to nejjednodušší, ale pokud by bylo možné panelák levně opravit, proč jej nevyužít například pro děti. Poptávka po klubovnách a místech, kde by se mohly scházet různé oddíly, je velká," uvažoval Grois.

Lidovecký místostarosta Pavel Balík uvedl, že ke konkrétnímu rozhodnutí potřebují zástupci města další podklady. „Osobně rozhodnut nejsem. Je pravda, že panelák se do hradebního pásu zrovna nehodí. Musíme vyhodnotit, zda a za jaké náklady ho lze alespoň zvenčí lépe upravit, aby do prostoru lépe zapadal. Ale než začneme rozhodovat, potřebujeme podklady pro jednotlivé varianty, abychom věděli, co by stála rekonstrukce a jak by to vycházelo, kdyby tam objekt už nebyl," uvedl Balík.

Radní za nestraníky Jiří Ludvík vyslovil názor, že o celé věci by měli rozhodnout všichni zastupitelé a bez ohledu na politické tábory. „Celé zastupitelstvo by mělo rozhodnout, zda dům odstraníme, nebo budeme dá používat, protože jde o rozhodování o dlouhodobé podobě části centra města," uvedl Ludvík.

Sám se v diskusi na zastupitelstvu vyslovil, že dům by bylo vhodnější zbořit. „Budu ale respektovat rozhodnutí zastupitelstva, ať bude jakékoliv," dodal radní.

Podle památkáře Jana Kozdase dům vznikl fakticky nedopatřením. „Samotná budova banky je sice možná poněkud kontroverzní, ale kvalitní architektura. Ovšem architekt i investor při projektování pozapomněli na to, že potřebují někam umístit služební byty. Dodatečně a proti vůli památkové péče vznikl proto tehdy tento nevhodný objekt," přiblížil Kozdas.