Především o obrovských sumách jednali znojemští zastupitelé na svém úterním zasedání. Schválili rekordní rozpočet na rok 2009. Poprvé v historii překonal hranici jedné miliardy korun.

Zastupitelé také schválili bezplatné jízdné v městské hromadné dopravě pro důchodce a pojmenování nových ulic. Dlouho diskutovali o návrhu na zrušení linky centrumbusu. Jeho provoz nakonec většinou hlasů ukončili.

Nejdelší, přesto poměrně klidnou diskuzi vedli zastupitelé o návrhu rozpočtu. Výše příjmů překročila jednu miliardu a čtrnáct milionů korun.
Sociálně demokratický zastupitel Zbyšek Kaššai se pozastavil nad velkým nárůstem výdajů Znojemské Besedy. „Dvanáct milionů korun pro Besedu jsou podle mého názoru obrovské peníze. Může mi někdo vysvětlit tuto částku?“ ptal se Kaššai.

O odpověď se pokusil ředitel Besedy Oto Mašek. „Máme vyšší výdaje. Jak na různé propagační materiály, tak na kulturní akce. Musíte uznat, že město začíná žít a naším zájmem je město oživit, nikoli jej umrtvit,“ hájil sumu Mašek.

S doplněním informace mu pomohl starosta Znojma. „Srovnávat návrh rozpočtu na letošní a příští rok z tohoto pohledu nelze. V návrhu letošního rozpočtu se dopředu nepočítalo s řadou akcí. Například se zavedením ponocného nebo s úspěšným Okurkovým týdnem,“ doplnil Petr Nezveda.
Na rozdíl od návrhu rozpočtu se ještě zastupiteli Karlovi Hodákovi podařilo získat čtvrt milionu korun pro znojemský oddíl florbalu. „V návrhu rozpočtu jsem, oproti tomu loňskému, nenašel peníze na florbal. Žádám proto o částku půl milionu korun,“ prohlásil Hodák.

Nakonec se musel spokojit s polovinou žádané sumy.

Poměrně zajímavý průběh měla diskuze o dalším fungování ekologického centrumbusu. Nejdříve někteří zastupitelé či radní mluvili pro zachování ztrátové linky, nakonec ale i oni hlasovali pro ukončení jejího provozu.

Nově by naopak v budoucnosti mohla vzniknout linka, která by měla spojovat nákupní centrum v Hatích se Znojmem. „Rádi bychom dostali část lidí, kteří nakupují v Hatích, také do centra Znojma,“ nastínil starosta.

Zastupitelé též včera schválili bezplatné jízdné v městských autobusech. Od ledna příštího roku by starobní, plně invalidní a částečně invalidní důchodci měli využívat autobusy zdarma. Navíc jim zastupitelé schválili milion a půl korun jako dotaci na dovolenou v Chorvatsku.

Bez diskuze, a jednomyslně, prošel také návrh na použití částky čtyři sta tisíc korun na pobyty dětí u moře. Za důležitý krok označil zastupitel Jiří Kacetl návrh na pojmenování ulic. „Přímětice byly podle mých informací jedinou aglomerací podobného rozsahu v republice, která dosud neměla názvy ulic,“ uvedl Kacetl.

Představitelé města přislíbili zdarma nutnou výměnu průkazů bydlících.