Nová výslechová místnost, která je zařízena jako dětský pokoj, má policii usnadnit práci a být přijatelnější pro děti, které odborníkům mnohdy popisují velmi choulostivé zážitky. „Nové prostory nám pomohou v tom, že už nemusíme jezdit do Brna či Břeclavi. Ušetříme nejen čas. Jde o víceúčelové místnosti, kdy jedna část bude sloužit pro rekongnice osob," doplnil vedoucí znojemského odboru Mojmír Pavelka.

Impulz k tomu, aby se zřídily speciálně zařízené prostory, ve kterých by se osoby nižších věkových kategorií cítily přirozeně, vyšel od komise pro prevenci kriminality.

Poradní orgán rady města vycházel z toho, že nejbližší podobná místnost funguje v Brně. „Je pochopitelné, že v dětech i mladistvých vyvolává už samotný přesun do vzdálenějšího místa stres a nejistotu. Přitom je potřeba, aby při výsleších nebyly malé oběti zablokované, aby se nebály nebo neodmítaly odpovídat na otázky," doplnila mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.

Město využilo možnosti požádat o účelovou dotaci na vybavení výslechové a monitorovací místnosti, kterou nabízí ministerstvo vnitra. „Naše žádost byla vyslyšena, takže do konce roku se počítá s realizací celého projektu," sdělil již dříve starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Dotace činila 225 tisíc korun, přičemž se Znojmo zavázalo k tomu, že se bude finančně spolupodílet minimálně deseti procenty celkové ceny, maximálně však do výše pětadvacet tisíc korun.

Místnosti jsou v objektu republikové policie, v budově kriminalistů v Rumunské ulici.