Místní lidé se bojí, že by HoZpoda i další projekty pivovaru mohly skončit. „Byla by to obrovská ztráta nejen pro obyvatele, ale i pro turisty. Podle mě se jedná o nejatraktivnější podniky ve Znojmě. Radnice by se mohla přestat hrabat v povedených věcech a začít dělat na svém,“ uvedl například důchodce Jaroslav Peřina.

Na trestní oznámení upozornil na začátku týdne prostřednictvím sociální sítě Facebook opoziční zastupitel a bývalý starosta Znojma Jakub Malačka. „Radnice se pochlubila dalším trestním oznámením. Tentokrát mířícím na pronájem budovy HoZpody Znojemskému městskému pivovaru z roku 2015,“ napsal v příspěvku.

Znojmo podává další trestní oznámení pro podezření z porušování povinností při správě majetku města. Ilustrační snímek.
Další trestní oznámení. Znojmo řeší peníze za marketing i údajnou pomluvu

Malačka reagoval na vyjádření, které zveřejnila v týdeníku Znojemsko radní Růžena Šalomonová. „Ve vyjádření zřejmě naprostou náhodou chybí informace o tom, že za pivovarem šly několika milionové náklady na rekonstrukci restaurace a její vybavení,“ podotkl Malačka.

Deník se s dotazem obrátil i na radní města Znojma. Za radnici se vyjádřil zmocněný advokát Radek Ondruš. „Zastupiteli Malačkovi není obsah podaných oznámení, kterými město Znojmo vyslovilo podezření ze spáchání trestných činů při hospodaření s majetkem města znám, a proto nelze jeho soukromé úvahy a dedukce jakkoliv komentovat,“ vysvětlil Ondruš.

Trestní oznámení pro podezření z porušování povinností při správě majetku města podalo Znojmo.
Kvůli podezřelým dohodám vypláceli statisíce. Znojmo podalo trestní oznámení

Malačka na sociální síti komentoval i možné ukončení smlouvy s pivovarem. „Nejlepším řešením je podle radní ukončení smlouvy, protože město na nájemném vybírá málo, čímž mu měla být způsobena škoda,“ napsal.

Toto tvrzení advokát Radek Ondruš vyvrátil „V žádném případě oznámení neobsahuje nic, z čeho by šel jakkoliv odvodit záměr města Znojma smlouvu jakkoliv ukončit,“ vysvětlil advokát.

Areál firmy Laufen ve znojemské Průmyslové ulici.
Propouštění ve Znojmě. Laufen doplácí na drahé energie a pokles poptávky

Podle platné nájemní smlouvy musí nájemce před každou opravou či investicí získat od pronajímatele předchozí písemný souhlas. „Tyto souhlasy se v tomto okamžiku dohledávají, a proto se k této otázce nemůže město Znojmo nyní vyjádřit,“ sdělil Deníku Ondruš.

Zastupitel města Jakub Malačka ale potvrdil existenci těchto smluv. „Cíleně se smlouvy stavěly tak, že přesná výše investic nebyla zmíněná ve smlouvě. To ani nejde, protože reálné investice bývají vyšší než ty, které na začátku předpokládáte. Částky se neuvádí proto, že je nelze nikdy přesně předpovědět,“ vysvětlil.

K celé situaci se Deníku vyjádřil i ředitel pivovaru Miroslav Harašta. „Oznámení v novinách pro nás bylo obrovské překvapení. Upřímně ho moc nechápeme. Za mě je cena nájmu adekvátní, protože jsme investovali v řádech několika milionů a nejen do hospody. Zmíněná HoZpoda byla neobyvatelným prostorem a my ji za vlastní peníze zprovoznili. Z toho část šla přímo na rekonstrukci budovy, která je majetkem Znojma,“ uvedl.

Harašta za trestním oznámením vidí politický záměr. „Podle mě je to krok současné radnice, jak ublížit té minulé a nás si berou jako rukojmí. O nájemní smlouvě na jejím začátku rozhodovalo i hnutí ANO v čele s místostarostou Janem Blahou,“ upozornil.

Z dosavadních informací vyplývá, že HoZpoda ani další projekty Znojemského městského pivovaru nekončí. Trestním oznámením se budou zabývat policisté.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Zchátralý areál pivovaru koupilo Znojmo před třinácti lety. O pět let později už v jeho části obnovil výrobu piva Znojemský městský pivovar, připojil letní zahrádku i pivovarskou restauraci. V bývalé varně otevřelo Národní zemědělské muzeum a společnost Heineken Expozici pivovarnictví. Nejmladším nájemcem je společnost Vinotrh, která před čtyřmi lety otevřela v areálu galerii vín zvanou Enotéka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Propouštění ve Znojmě. Laufen doplácí na drahé energie a pokles poptávky

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová