Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojemsko zůstalo levicové, má dva poslance

Znojmo /AKTUALIZOVÁNO, INFOGRAFIKA, DISKUTUJTE/ - Klidní starší matadoři a nováčci překvapení svým úspěchem. Tak se dají shrnout reakce okresních lídrů na výsledek voleb do Sněmovny na Znojemsku. Ve Sněmovně bude pokračovat dlouholetý poslanec sociální demokracie Ladislav Skopal a vrátí se patrně i jeho stranický kolega hejtman Michal Hašek, který kandidoval za Znojmo.

28.5.2010 23
SDÍLEJ:

Sociální demokraté (zleva) Skopal, Sobotka a Hašek ve Znojmě v rámci předvolební kampaně.Foto: DENÍK/Archiv

Vážení čtenáři, podrobné výsledky pro jednotlivé obce Znojemska najdete ZDE

Ostatní okresní lídři zůstávají před branami, kandidát komunistů, starosta Miroslavi Augustin Forman zřejmě jen těsně.

„Oproti minulému volebnímu období máme hlasů méně. Přesto chci voličům, kteří nám dali důvěru poděkovat. Do budoucna bude těžší jednat s politickými partnery, kteří se dostali do Sněmovny, ale naším cílem bude prosadit co nejvíc z našeho programu,“ hodnotil krátce po sečtení hlasů výsledky poslanec Skopal.

Oranžoví na Znojemsku vyhráli, oproti posledním volbám ale tratili deset procent hlasů, tedy třetinu zisku. „Je to myslím tím, že populistické strany jako TOP09 a Věci Veřejné lidem hodně slibovaly ohledně řešení veřejných financí. Uvidíme, co z toho splní,“ dodal poslanec.

Druzí komunisté

Tradiční levicovou orientaci okresu potvrdili komunisté, kteří obsadili druhé místo poté, co se přehoupli o tři desetiny přes osmnáct procent. „Takový výsledek se dal očekávat, včetně postavení sociální demokracie. KSČM má na Znojemsku solidní postavení, půl druhého procenta ztráty proti minulým volbám je dáno jednak tím, že část stalých voličů již není mezi námi, jednak tím, že se nám zatím nedaří oslovit ty, kdo hledají alternativu v nových stranách,“ uvažoval starosta Forman, čtyřka stranické kandidátky. O tom, zda se dostane do Sněmovny rozhodne definitivní dopočítání výsledků a preferenčních hlasů. „Spíše mandát neočekávám,“ uvedl Forman.

Třetí místo udrželi na okrese občanští demokraté s patnácti procenty. I oni proti minulým volbám zchudli o deset procentních bodů. „Myslím, že celostátně i v regionu náš výsledek odpovídá očekávání. Levice na Znojemsku bohužel potvrdila své postavení. Zaujaly mně výsledky TOP09 a VV, zejména proto, že Věci veřejné stojí na jednom celostátně mediálně známém obličeji,“ komentoval výsledky okresní lídr modrých Zdeněk Komůrka. Z osmého místa kandidátky do Sněmovny nepostupuje.

Úspěch nováčků

Za neočekávaný úspěch označil výsledek své strany okresní šéf a kandidát TOP09 Vlastimil Kocanda. Nováčkové brali jedenáct a půl procenta. „Tohle mohl těžko někdo předpokládat, je to pro nás i velká odpovědnost a obrovský závazek. Lidé myslím hledali alternativu a nový politický styl,“ řekl Kocanda. Vyslovil současně politování nad tím, že Sněmovnu opouští lidovci. „Osobně mně to velmi mrzí, považuji to za obrovskou škodu pro českou politiku,“ dodal devátý muž krajské kandidátky TOP09. Do Sněmovny nepostupuje ani on. Volební výsledek je pro něj i závazkem a výzvou pro podzimní komunální volby.

#nahled|https://g.denik.cz/69/2a/volby_vysledky_infografika_jiznimorava_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/69/2a/volby_vysledky_infografika_jiznimorava.jpg|Výsledky voleb do Poslanecké sněmovky na jižní Moravě.#

K volbám do obecních zastupitelstev se dívá i znojemský lídr Věcí veřejných Radovan Vodička. „Těší mně, že jsme se neztratili ani v levicově orientovaném regionu. Ostatně výsledek sociální demokracie mě mile překvapil v tom smyslu, že jsem čekal, že jejím slibům uvěří víc lidí. Věřím, že nám náš výsledek pomůže v podzimních volbách, ve kterých nám nyní budou voliči víc věřit, že hlasováním pro nás nepromarní svůj hlas,“ usoudil Vodička. Věci veřejné na Znojemsku získaly téměř deset a půl procenta hlasů.

Zklamaní Lidovci

Lidovci brali na Znojemsku přes sedm procent, ale do Sněmovny se na celostátní úrovni nedostali. „Děkuji našim voličům a těm, kdo se zapojili do kampaně. Konečný výsledek je prostě rozhodnutím voličů. Vidím přesun hlasů k TOP09 a Věcem veřejným, lidé hledali nový styl,“ hodnotil výsledek čtvrtý muž krajské kandidátky Jiří Němec, kterého potěšilo aspoň to, že vládu patrně sestaví pravostředová koalice. „I tam ale bohužel vidím jisté lidi napojené na byznys a obávám se určitých nevratných škod,“ dodal Němec.

Do Sněmovny nepronikli ani Zemanovci, jejich krajský lídr, znojemský místostarosta Marian Keremidský byl ovšem s výsledky celkem spokojen. „Na stranu, která existuje půl roku to není vůbec špatné. Děkuji všem voličům, kteří nás podpořili. Vše zúročíme v komunálních volbách,“ řekl Keremdiský. Za očekávané označil celkové výsledky v regionu. „Znojemsko je levicové, ale i tak tu sociální demokracie nijak moc nerostla, spíš naopak. Je to i výsledek jejich krátkozraké konfrontace s naší stranou, kterou považovali za hlavního ideového soka. Kvůli svému politickému stylu nyní po zásluze míří do opozice,“ rýpl si Keremidský do svých bývalých spolustraníků.

Volbami do Sněmovny pro Zemanovce podle něj nic nekončí. „Lidi chtějí nové trendy a směry. Je tu jistě místo i pro moderní levici. Začali jsme poměrně pozdě, ale snadno jsme se dostali přes tři procenta. Nic nebalíme, pracujeme dál, čekají nás komunální volby,“ dodal Keremdiský.

VOLBY NA ZNOJEMSKU KROK ZA KROKEM

Jako první z měst na Znojemsku svoji práci odpoledne skončily komise v Miroslavi. Polovinu hlasů si rozebrala levice. Hlasy ve městě odevzdalo jednašedesát procent voličů.

Pětadvacet procent brali oranžoví, komunisté zaostali o šest desetin. Čtyřkou stranické kandidátky je miroslavský starosta Augustin Forman. Patnáct a půl procenta dostali modří, Véčka jedenáct, TOP09 přes deset procent. Tradičně se ve městě nevedlo lidovcům, brali přes dvě procenta, Zemanovci dostali tři a půl. Proti minulým volbám do Sněmovny si komunisté polepšili, před čtyřmi lety brali téměř devatenáct procent. Tratily obě velké strany, oranžoví osm procent, modří se propadli na polovinu.

Výsledky zná i Moravský Krumlov

Spočítáno je i v Moravském Krumlově. Hlasovalo necelých jednašedesát procent voličů. Vyhráli oranžoví s jednadvaceti procenty, druzí jsou modří se sedmnácti a půl procenty. O procento méně mají komunisté, další příčku bere TOP09 s patnácti procenty. Lidovci dostali sedm procent, Zemanovcům chybí tři desetiny na pět procent.

Proti minulým volbám do Sněmovny oranžoví tratili skoro dvanáct procent, modří deset, komunisté zůstali téměř na svém.

Komise skončily práci v Jevišovicích

Volební komise skončila práci už i v Jevišovicích, nejmenším městě regionu, kde odevzdalo hlasy jednašedesát procent hlasů. První místa i zde patří levici. Vyhrála sociální demokracie s třiadvaceti procenty, přes dvacet procent brali na druhé pozici komunisté. Třetí místo brali modří s necelými sedmnácti procenty. Z města pochází jejich okresní lídr, osmička kandidátky, Zdeněk Komůrka. Po zhruba deseti procentech dostali lidovci a TOP09. Zemanovci dostali šest a půl procent, Véčkaři o procento méně. Proti výsledku před čtyřmi lety oranžoví tratili deset procent, modří tři, komunisté čtyři.

Dobšice přály Skopalovi

Konečný výsledek oznámila komise v Dobšicích, největší obci regionu a bydlišti čtyřky na kandidátce sociální demokracie, poslance Ladislava Skopala. Oranžoví v obci vyhráli s pětadvaceti procenty, druzí jsou modří s téměř dvaceti procenty, třetí komunisté s šestnácti procenty. TOP09 má skoro dvanáct procent, Véčka o pět desetin procenta méně. Zemanovci mají pět a půl procenta, lidovci propadli s dvěma procenty.

Úderem druhé hodiny zavřeli členové volebních komisí dveře okrskových volebních místností, vysypali urny a začali počítat hlasy. Na Znojemsku přišlo volit pravděpodobně kolem šedesáti procent voličů. Nejdříve k dispozici budou nejspíš výsledky z malých obcí. Celková čísla komisaři dají dohromady zřejmě do pozdního večera.

Vůbec první spočítaný okrsek v městě Znojmě navštívilo téměř pětašedesát procent voličů. Dvaatřicet procent hlasů brali sociální demokraté, dvacet procent komunisté. Občanští demokraté získali čtrnáct procent hlasů, TOP 09 brala téměř deset procent, o procento méně Věci veřejné. Těsně k pěti procentům dosáhli zemanovi. Na lidovce zbyla tři procenta.

Nové strany bodují

Ve Výrovicích, malé obci nedaleko Znojma, se dařilo TOP09. Zřejmě k tomu přispěl tamní starosta Pavel Vlček, patnáctka na stranické kandidátce. Celkem odevzdalo hlasy pětašedesát procent lidí. TOP09 brala sedmadvacet procent. Oranžoví dostali devatenáct procent, komunisté brali o procento méně. Modrým dalo hlasy necelých jedenáct procent voličů. Zemanovci a lidovci brali po sedmi procentech.

Vysoká účast a vítězství lidovců. Takový je obrázek výsledků z Přeskač. Tradičně dobrý výsledek křesťanských demokratů může těšit tamního místostarostu a pětku stranické kandidátky Jřiho Němce, okresního lídra partaje. Hlasovalo téměř osmdesát procent z osmdesáti voličů. Lidovci dostali dvaapadesát procent hlasů, necelých třináct procent dostali sociální demokraté, jedenáct dostali Véčkaři, na komunisty zbylo necelých osm procent hlasů, sotva dvě procenta na občanské demokraty.

Vranovská Ves patří Zemanovcům. K nové straně patří jak tamní starosta Jiří Peřinka, tak trojka kandidátky Vladimír Najda. V obci hlasovalo šestašedesát procent, Strana práv občanů získala jednadvacet procent. Oranžoví brali téměř sedmnáct, Véčkaři se přehoupli přes šestnáct. komunisté přes třináct. Přes deset procent má TOP09, o tři čtvrtě procenta méně berou lidovci. Modří dostali necelých devět procent.

Jako první přitom oznámila výsledky komise v Onšově, malé obci na Vranovsku. Hlasovalo tam devětatřicet voličů, volební účast dosáhla téměř dvaašedesát procent. Největší podporu má v obci levice. Téměř devětačtyřicet procent brali v Onšově komunisté, třiadvacet procent získali sociální demokracii. Desetinu hlasů dostaly Věci veřejní, občanští demokraté brali přes sedm procent. Zajímavostí je pět procent pro pirátskou stranu.

Nezvykle nízká účast na malou obec a tradiční vítězství komunistů charakterizuje výsledky v další spočítané obci Podmyčích na Vranovsku. Hlasy odevzdala čtvrtina z osmdesáti voličů. Téměř dvaatřicet procent dostali komunisté, téměř třiadvacet brali komunisté. Devět procent získala Suverenita.

Vyšší účast na Krumlovsku

„Ve znojemských okrscích do půl druhé odpoledne hlasovalo osmapadesát procent voličů, v celém správním obvodě pak o procento méně,“ sdělil František Skřivánek ze správního odboru znojemské radnice.

Ještě dopoledne se volební účast zdála být vyšší než v minulých letech. „Kolem desáté hodiny jsme evidovali podle hlášení z okrsků v celém znojemském správním obvodu účast 45,4 Znojmo. V samotném Znojmě je zatím účast mírně vyšší, 46,8 procenta,“ počítal nahlas Skřivánek.

Na Krumlovsku byla průměrná volební účast o něco vyšší. „V celém správním obvodu činí účast 47,26 procent v samotném Krumlově v některých okrscích už přišla více než polovina hlasujících,“ sdělil vedoucí správního odboru krumlovské radnice Josef Kejík. Vůbec nejvyšší účast hlásily kolem desáté ráno Čermákovice, kde svůj hlas odevzdalo už jednasedmdesát procent voličů.

Volby ve Znojmě byly poklidné. „Nezaznamenali jsme žádné problémy. Jen jsme do místností dodali více lístků, kdyby chtěli přijít hlasovat na voličské průkazy účastnící tradičního Putování za vínem,“ dodal Skřivánek.

První den skoro čtyřicet procent

Skoro čtyřicet procent oprávněných voličů ze Znojma vhodilo své lístky do uren hned v prvních den voleb do poslanecké sněmovny. Číslo je podobné stejné statistice z před čtyř let. Ve městě může letos volit o šest stovek lidí méně než před čtyřmi roky. Úřad k termínu letošních voleb registruje 28.153 oprávněných voličů, před čtyřmi roky to bylo 28.765.

"K deváté hodině večerní odvolilo 38,7 procenta oprávněných voličů. Před čtyřmi roky to ve zhruba stejnou chvíli bylo čtyřicet procent. Účast se tedy zatím zhruba rovná volební účasti před čtyřmi roky," potvrdil vedoucí správního odboru znojemského městského úřadu Radek Svoboda. V roce 2006 byla konečná volební účast na Znojemsku skoro třiašedesát procent.

Zhruba desetkrát ale letos vzrostl ve Znojmě počet lidí, kteří chtějí využít svého volebního práva mimo město a vyžádali si proto voličský průkaz.

„Zatímco v roce 2006 vydal znojemský městský úřad třicet voličských průkazů, letos to je dvě stě dvaaosmdesát. Každý stý občan Znojma s právem volit hodlal tedy volit mimo město,“ sdělila mluvčí znojemského městského úřadu Denisa Šipošová.

Kromě Znojmáků, kteří půjdou k urnám mimo svůj volební okrsek, je na seznamech ve městě zapsáno i sto sedmatřicet lidí ze znojemské věznice, jednačtyřicet voličů z nemocnice a dvanáct důchodců z domovů pro seniory.

„Přímo ve Znojmě je osmatřicet volebních okrsků, ve kterých bud na průběh voleb dohlížet tři sta dvacet členů volebních komisí,“ dodala mluvčí Znojma

Autor: Martin Moštěk

28.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:
Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Ilustrační foto.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

VOLEBNÍ ONLINE: Do koalice s Babišem nikdy nepůjdeme, uvedla Krutáková

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpovídala na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení