Zbrusu nový stánek chystá Znojmo na lednový Regiontour. Poprvé jej ukáže, v menším provedení, tento týden ve Vídni na veletrhu pro seniory. Současně představitelé města prosadili změny stanov Znojemského regionálního rozvoje a město zůstává členem této společnosti, zaměřené na turistickou propagaci regionu. „Dosáhli jsme změn stanov, které jsme požadovali. Zejména toho, aby o zásadních věcech, například zvyšování příspěvků, rozhodovali všichni členové společnosti,“ uvedl starosta Znojma Petr Nezveda. Město se už chystá na další ročník veletrhu cestovního ruchu. „Budeme spolupracovat na expozici Znojemského regionálního rozvoje, ale poprvé představíme také vlastní stánek města,“ potvrdil starosta. Poprvé svou vlastní expozici zástupci města představí tento týden na Senior Messe ve Vídni.

„Do Vídně jedeme poprvé. Veletrhu orientovaného na seniory se účastníme proto, že starých lidí přibývá a jsou stále aktivnější, i pokud jde o cestování. Proto ve Vídni představíme naše město, jeho pamětihodnosti i okolí,“ řekl radní Oto Mašek, šéf Znojemské Besedy. Příští rok se Znojmo představí na pražském i brněnském veletrhu cestovního ruchu a opět ve Vídni. „Největší důraz klademe opět na brněnský Regiontour. Představíme novou sadu propagačních materiálů, kterou ještě doplňujeme. Dále uvedeme novinky v kulturním programu města, samozřejmě vinobraní, usilujeme i o spolupráci a součinnost firem, zejména v oblasti gastronomie a ubytovacích služeb,“ dodal Mašek. Postup Znojma hodnotí další členové společnosti různě. Starosta Dobšic ocenil uzavření dřívějších sporů.

„Je potěšující, že Znojmo přehodnotilo svůj postoj a bude dál ve společnosti pokračovat. Jen je škoda, že nejistota trvala tak dlouho,“ řekl starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský. Na druhé straně uvítal, že Znojmo převzalo hlavní roli v projektu oslav dvoustého výročí napoleonské bitvy u Znojma. „Jde o natolik velkou záležitost s nadregionálním významem, že by bylo malicherné, kdybychom si ji chtěli nějak přisvojovat,“ podotkl Jenšovský. Vůdčí roli města v propagaci regionu označil za přirozenou, se samostatným stánkem Znojma ale spokojený není.

„Pro prezentaci Znojma to jistě vhodné je, pro sounáležitost regionu a pro oslovení zájemců úplnou nabídkou všech atraktivit Znojemska to prospěšné není,“ uvedl Jenšovský. Větší pochopení pro postup Znojma vyslovil místostarosta Moravského Krumlova. Nárok Znojma na větší vliv na rozhodování společnosti označil za logický. „My spolupracuje na přípravě expozice se Znojemským regionálním rozvojem. Vlastní stánek je pro nás příliš nákladný. Chápu ovšem Znojmo že se, jako řada měst podobné velikosti, hodlá prezentovat i samo,“ uvedl Tomáš Třetina.

Že se informace o městě a regionu k návštěvníkovi dostávají z více stran je podle jeho slov normální. „Sami jsme rádi i za spolupráci s dukovanskou elektrárnou, na její regionální prezentaci se také podílíme,“ dodal místostarosta.

Město dosud stavělo svou propagaci zejména na expozici Slovanské Epopeje, jejíž budoucnost v Krumlově je čím dál nejistější. „Představíme všechny možnosti, které Krumlov nabízí. Cyklostezky, krásné údolí řeky Rokytné i možnost vyjíždět z města do lednicko-valtického areálu, do národního parku