„Program jsme letos pojali spíše tak, aby se muzikanti dostali mezi lidi. V centru Znojma budou proto návštěvníci od středy až do pátku potkávat flašinetáře či harmonikáře.

Chybět ale nebudou ani vystoupení skupin, na slavnostech bude hrát například kapela Nešlapeto,“ uvedl městský radní a šéf Znojemské Besedy Oto Mašek.

Okurkové slavnosti obsadí zejména Horní a Masarykovo náměstí, spolu s Obrokovou ulicí.
„Horní náměstí bude patřit zejména dětským atrakcím, na Masarykově náměstí zas lidé najdou vedle pódia pro vystoupení kapel také stánky řemeslníků a nabídku okurkových specialit a dalšího občerstvení,“ doplnil Mašek.

Atmosféru historického jarmarku mají připomenout právě řemeslníci, například kameník, kovář, sklářka nebo výrobci dekorací a šperků, mýdla, košíků či dřevěných hraček.

Na Horním náměstí chystají pro děti svá vystoupení malá divadla s pohádkovými představeními, která budou střídat vystoupení kejklířů nebo kouzelníka.
Slavnosti se promítnou i do jídelníčku některých znojemských restaurací. „V podnicích označených logem slavností hosté najdou různé okurkové speciality. Část z nich kuchaři předních restaurací nabídnou přímo na náměstí,“ dodal radní.

K vlastním kulinářským pokusům může návštěvníky slavností inspirovat okurková kuchařka, kterou město u příležitosti slavností vydalo.
„Nabídne jim například recepty na okurkovou polévku, znojemského pstruha a okurkové bowle.V kuchařce samozřejmě budou zahrnuty i osvědčené recepty, jak okurky zavařovat,“ doplnila mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Pořadatelé připravují také několik soutěží. Vedle již tradičního hodnocení nejlépe naložených a zavařených okurek si tentokrát přijdou na své i soutěživí jedlíci. „Ti se utkají v pojídání pirožků plněných okurkou,“ připomněl Mašek.

Soutěž hospodských štafet naplánovali pořadatelé na páteční podvečer.
„Družstva čeká několik disciplín, inspirovaných cestou okurek od sázení na poli až ke konzumaci. Soutěžící tak čeká například boj o úrodu v podobě přetahování okurkového lana, běhání s přepravkami, skládání okurek do sklenic, pojídání sklenice sterilovaných okurek na čas nebo slalom na šlapací káře mezi okurkami,“ vypočítala mluvčí Šipošová s tím, že na vítězný tým čeká sud piva.

Na slavnosti okurek naváže v pátek a sobotu dvoudenní Šramlfest, přehlídka různorodých kapel, divadel i výstav na Mikulášském náměstí a přilehlých prostorách.

Před tradičních vrcholem letní sezony, letos už dvacátým Znojemským vinobraním, bude srpen ve znojemském kulturním kalendáři patřit spíše menším akcím.

PROGRAM SLAVNOSTÍ OKUREK 2010

Masarykovo náměstí
Středa 28.7.

10.00 Flašinetář, harmonikář
17.00 Vyhlášení soutěže o nejlepší
okurku
18.00 Koncert kapely Nešlapeto

Čtvrtek 29.7.
10.00 Flašinetář a harmonikáři
17.00 Posezení s harmonikáři a skupina Nešlapeto

Pátek 30.7.
10.00 Flašinetář a harmonikář
20.00 Skupina Nešlapeto, Okurková cesta se Znojemskými Orly – soutěž hostinských týmů

Doprovodný program:
18.00 házení šlehačkových dortů, ochutnávka vín a míchaných nápojů, řemeslné stánky, atrakce pro
děti

Horní náměstí
Středa 28.7.
10.00 – 17.00 Divadlo eMILLIon se střídá po hodinách s Téměř divadelní společností

Čtvrtek 29.7.
10.00 Divadlo eMILLIon – pohádka O červené karkulce
11.00 Divadlo Koráb – Pohádka Kocour v botách
13.00 Break Dance – NBS CREW
15.00 – 17.00 Střídavě Divadla eMILLIon a Koráb

Pátek 30.7.
10.00 – 17.00 divadla, break dance, kouzelník, skupina Mighty Shake

Doprovodný program:
11.00 – 18.00 soutěže, řemeslné stánky, atrakce pro děti

Zdroj: www.znojmocity.cz