„Náš žebříček vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných při dopravních nehodách. Zvláštní důraz klademe na nehody, zaviněné nepřiměřenou rychlostí v zastavěné oblasti sledovaných měst, vztažené k počtu jejich obyvatel,“ vysvětlil mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Ani jedno ze sledovaných měst loni nezůstalo bez nehod, které si vyžádaly buď lidský život nebo vážnou újmu na zdraví. „Ještě v pololetí přitom rekordních jedenáct měst drželo čisté konto. První příčka nakonec patří Táboru, který si proti loňsku velmi polepšil. Ovšem například Klatovy spadly z loňské druhé příčky na úplné dno tabulky,“ dodal Bálek. Mezi jihomoravskými okresními městy je Znojmo třetí s velkým odstupem za prvním Hodonímem a druhým Vyškovem.

„Za rok 2008 jsme ve Znojmě evidovali za celý rok dvě stě sedmašedesát nehod. Jeden člověk při nich zahynul a šest bylo těžce zraněno,“ uvedl znojemský policejní mluvčí Jan Křepela. Stejný počet lidí ovšem utrpěl zranění už za první pololetí loňského roku. O skoro dvě stovky poklesl počet evidovaných nehod, na tom se ale podílely především změny pravidel pro hlášení a vyšetřování nehod.

Do konce června letošního roku pak dopravní policisté evidovali celkem třiaosmdesát nehod, z nich sedmadvacet vyšetřovali pro podezření z trestného činu nebo přestupku. Kolize se obešly bez ztrát na životech, ale těžké úrazy utrpělo šest lidí.