Překvapení, šok. O to se při včerejším zasedání znojemských zastupitelů postaral starosta Petr Nezveda. Navrhl totiž zrušit záměr prodeje zhruba tří tisíc městských bytů, který byl jablkem sváru mezi místními politiky řadu měsíců. Přispěl dokonce k vylučování mezi znojemskými sociálními demokraty.

„Zastupitelstvo města neschvaluje prodej bytových jednotek a navrhuje neprodávat byty z majetku města Znojma,“ přednesl překvapující usnesení zkoprnělým zastupitelům starosta Nezveda (ODS).

Z následné diskuse vyplynulo, že o jeho úmyslu nebyli informování ani koaliční partneři. Hlavou kroutil i místostarosta Pavel Balík (KDU-ČSL). „Dosud jsem žil v domnění, že záměr prodeje budeme samostatně projednávat na mimořádném zastupitelstvu,“ divil se Balík.

Hlavou kroutil i okresní předseda sociálních demokratů Zbyšek Kaššai, který v nedávném prohlášení spolu s komunisty vyzval zastupitele, aby se snažili udržet bytový fond v majetku města. „Nejde ve třech holých větách přednést tak zásadní změnu něčeho, nad čím se dohadujeme tři čtvrtě roku. Jinak s tímto usnesením problém nemám,“ řekl Kaššai v diskusi.

"Zasloužili bychom si dostat podklady dopředu, mít čas na jejich prostudování a pak je teprve projednat,“ přidal se i nezávislý Miroslav Kavka.
Paradoxně pak skončilo samotné hlasování o Nezvedově návrhu. Jak sociální demokraté, tak komunisté totiž pro návrh byty neprodávat ruku nezvedli. Usnesení proto nakonec prošlo jen těsně.

Nezveda přitom ještě v pátek Znojemskému deníku řekl, že do jednoho měsíce svolá k problematice prodeje městských bytů mimořádné zastupitelstvo. „Dospěl jsem k názoru, že se tato otázka stává především předmětem nekorektních politických her. A že hrozí další vlna strachu a hysterie nájemníků. Starosta je tady proto, aby lidi spojoval a ne rozděloval. Proto jsem navrhl tuto věc zrušit. Nepředpokládám, že se k ní v dohledné době vrátíme,“ vysvětlil nečekanou změnu svého postoje.

„Město tedy bude dál byty spravovat jako svůj majetek a investovat do jejich oprav, abychom postupně zlepšovali stav bytového fondu,“ doplnil.
Ještě nedávno Nezveda navíc počítal s tím, že peníze utržené za prodej bytů použije v rozvojových projektech, především v oblasti turistického ruchu. „Na to budeme muset najít jiné zdroje,“ dodal.