Říká se mu nejdražší dráha pro in-line bruslaře. Kvůli soudním sporům již roky stále rozestavěný, a tudíž nefunkční, obchvat Znojma tíží nejen silničáře, ale hlavně obyvatele Znojma. Kdo si myslel, že se již v nejbližších letech zlepší jízda stále ucpanějšími ulicemi ve Znojmě, je na omylu.

Znojemský obchvat bude podle nejnovějších informací fungovat nejdřív za osm let. „Celý obchvat včetně napojení na rakouské hranice přes Hatě by měl být hotov v roce 2022," informoval starosta Znojma Vlastimil Gabrhel po posledních jednáních se silničáři.

Podle něj je pozitivní, že výstavba další etapy obchvatu začne příští rok a hotova bude v roce 2018. Jedná se o úsek od kasárenské křižovatky k nové nemocnici, o němž se v poslední době mluví. Místní lidé tomu ale příliš nevěří. Podobných slibů slyšeli od politiků už hodně. „Politici by se měli přestat předhánět v termínech, ale měli by vzít lopaty a obchvat začít stavět sami," řekl s nadsázkou Roman Venclík, který centrem Znojma často projíždí.

„Že je termín dokončení stanoven na rok 2022? Tak to je pěkná předvolební kachna," reagovala pak na nejnovější zprávy z radnice šéfka sdružení Obchvat Lenka Poláková. Právě toto sdružení roky kritizuje zvolenou trasu a soudně se domáhá nápravy. Poláková připomněla, že stavba může ještě čelit problémům.

V současnosti projíždí průtahem města až 25 tisíc vozidel denně. Stále nefunkční obchvat tíží ale i sousedící obce. Nedalekými Kuchařovicemi a sousedními Suchohrdly totiž kvůli tomu projíždí rovněž tisíce aut denně.

I tam jsou k dostavbě obchvatu stále skeptičtější. „Už v roce 1994 jsme se s prvním porevolučním starostou Znojma panem Hartem bavili o tom, od kdy by mohl obchvat fungovat. On odhadoval, že do pěti osmi let. Já jsem mu připomněl, že znojemská nemocnice byla naplánovaná v místě, kde stojí, už v roce 1946. Postavena byla ale až v roce 1974. Domnívám se tedy, že ani nejnovější termín dostavby obchvatu nebude platit," odhadoval včera starosta Kuchařovic Lubomír Mlejnek.

Podle projektu má obchvat vedoucí po silnici E59 z Prahy měřit jedenáct kilometrů a má odvést až 10 tisíc aut denně z centra na východ od města. Zatím dělníci postavili 15 procent plánované silnice. Dostavba znojemského obchvatu byla nicméně již zařazena do plánů rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury.

Již hotová část obchvatu za novou nemocnicí bude nejprve napojena na silnici E59 vedoucí z Prahy. Takzvaná druhá stavba obchvatu bude měřit 3,5 kilometru a měla by být hotova v říjnu roku 2018. Po této stavbě bude následovat stavba třetí etapy o celkové délce 4,3 kilometru. Jedná se o úsek mezi Dobšicemi a napojením na Hatě.

Nově se do plánu stavby dostalo také následné napojení přes Hatě až k rakouským hranicím.