Obklíčeno solárními panely. Tak by mohlo v blízké budoucnosti vypadat město Znojmo při pohledu z ptačí perspektivy. Až neuvěřitelně rychle rostou v regionu další a další solární elektrárny. Minulý týden začaly dávat energii panely v Hodonicích, záměr stavby největší fotovoltaické elektrárny mají tři soukromé společnosti ve Vranovské Vsi.

„Elektrárna na sluneční svit by měla začít vyrábět elektřinu do konce listopadu letošního roku. Stavba začne v nejbližších dnech. Čekáme na termíny územního řízení a nabytí právní moci stavebních povolení,“ informoval starosta Vranovské Vsi Jiří Peřinka.

Výkon elektrárny ve Vranovské Vsi bude do dvaceti megawatt. „Jedná se o největší fotovoltaiku v republice a jednu z největších v Evropě,“ zdůraznil Peřinka. Sluneční panely se rozprostřou na ploše přesahující čtyřicet hektarů. „Kromě přínosu do obecní pokladny nabídne elektrárna osm pracovních míst pro její obsluhu a ostrahu,“ dodal starosta.

Lidé, jedoucí vlakem ze Znojma do Hrušovan nad Jevišovkou, si pomalu začínají zvykat na solární panely u železnice v Hodonicích.

„Elektrárna zaujímá plochu téměř šesti hektarů, což je rozloha přibližně devíti fotbalových hřišť. Celkovým výkonem dvě celé a patnáct setin megawatt se staví na špičku mezi elektrárnami využívajícími technologii krystalického křemíku,“ sdělil zástupce společnosti Soleg Tadeáš Novák. Investor předpokládá návratnost vložených financí do deseti let.

Nad změnou územního plánu číslo osm se v rámci veřejného projednání sejdou odborníci i laická veřejnost v úterý v budově úřadu města Znojma. „Změna se týká několika menších lokalit a zohledňuje potřeby a přání soukromých subjektů. Ověřujeme také možnost výstavby fotovoltaických článků na několika lokalitách v okrajových částech Znojma,“ informovala mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Navrhovaná místa jsou na polích severozápadně od Mramotic, severně od Přímětic, západně od areálu firmy Haas či u zemědělského areálu pod Načeratickým kopcem. „Kolik těchto lokalit nakonec fotovoltaika zaplní, zjistíme po konečném projednání a schválení této změny územního plánu,“ doplnila mluvčí.

Mírná skepse zavládla na moravskokrumlovské radnici. Tamní zastupitelé v březnu schválili prodej pěti hektarů pozemků za celkem patnáct milionů korun společnosti REN Power, což je dceřiná firma Mostecké uhelné společnosti.

Na bývalé skládce by měla v její režii vyrůst fotovoltaická elektrárna. „Zájemce ale z nějakých důvodů celou transkaci protahuje, takže zatím stále jednáme. My máme zájem, aby na pozemku bývalé skládky fotovoltaika byla,“ nastínil určité komplikace starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý.

Dodal, že pokud se radnice s firmou REN Power nedohodne, budou její představitelé hledat jiného zájemce. „My jsme udělali vše pro úspěšný obchod, nyní je řada na druhé straně,“ uzavřel Mokrý.