"Blokové čištění jednou za čtyři týdny bylo dlouho zvykem, dostávali jsme ale připomínky, že to někdy znamenalo čištění ulic, které to zjevně nepotřebovaly a lidé si jen museli jednou za čtyři týdny přeparkovat auto, což bylo nepříjemné zejména v době dovolených," vysvětloval důvody k rozhodnutí znojemské městské rady starosta Vlastimil Gabrhel.

Prodloužení intervalu čištění na osm týdnů mělo také ekonomický motiv. „Svou roli sehrálo i to, že jsme v jednáních se společností, která čištění zajišťuje, hledali úspory v různých službách, které pro nás dělá. Redukce blokového čištění přinese nemalou úsporu, ale nebyl to jediný důvod," dodal Gabrhel.

Šéf znojemské společnosti .A.S.A. EKO Josef Esterka konstatoval, že jeho firma bere rozhodnutí města na vědomí.

„Takové je zadání města, budeme se jím řídit. Uděláme vše pro to, aby se nové uspořádání neprojevilo na kvalitě čištění. Posílíme po dohodě s městem strojové čištění, při kterém nerozvážíme značky a neodtahují se auta. Jsem přesvědčen, že město bude i nadále čisté," řekl Esterka. I on potvrdil, že omezení klasického blokového čištění přinese městu úspory.

„Ročně půjde řádově o statisíce, a to i s tím, že posílíme strojové čistění, protože při něm odpadá rozvážení a svážení dopravních značek," doplnil ředitel.

Bývalý starosta Petr Nezveda a nynější opoziční zastupitel rozhodnutí radních kritizoval. „Chápu, že blokové čištění lidem přináší komplikace, ale čištění města je nutné. Ani stávající interval nebyl ideální, v některých místech to byla zejména v létě příliš dlouhá doba," tvrdí bývalý starosta.

Hledání úspor v omezování soustavného úklidu ulic označil za krátkozraké. „Je to jen další důkaz, že čistota města není pro současné vedení výraznější prioritou. Argument, že někdy dělníci čistili ulice, které to nepotřebovaly, obstojí jen částečně. Řešením není plošně omezit počet blokových čištění za rok, ale najít způsob, jak čištění plánovat operativněji," dodal Nezveda.

Znojmo dosud patřilo k městům, které se ve srovnání se sousedy věnovalo blokovému čištění nadprůměrně. Například v Břeclavi si loni vystačili s jedním důkladným úklidem v roce.

V centru Brna zase radnice přes léto pravidelné úklidy raději zrušila, protože lidé odjížděli na dovolenou a auta často zůstávala stát před domy.