Pro turisty výhoda, pro znojemskou radnici další komplikovaná zakázka. Řeč je o plánované opravě okolí znojemské rotundy. Záměr sice získal prakticky jednohlasnou odezvu, radnice ovšem zatím nenašla dodavatele. Výběrové řízení musí pro nezájem firem vypsat znovu. Potíže s výběrem dodavatelů se přitom začínají ve městě množit.

„Do výběrového řízení na opravu okolí rotundy se přihlásil jediný zájemce, výběrové řízení proto musí město zrušit a vypsat znovu," potvrdila mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková. Nový tendr je dobrou zprávou zejména pro návštěvníky města. Rotunda proslulá svými jedinečnými freskami totiž zůstane přístupná nejméně do konce června nebo poloviny července.

Jedna firma

Podle znojemského starosty Vlastimila Gabrhela připravila radnice výběrové řízení řádně. „Ačkoliv se mohl přihlásit každý a také my jsme přímo oslovili několik firem, nabídku podala pouze jedna," sdělil starosta Gabrhel.

Některé oslovené firmy podle něj nabídku nepodaly z časových nebo kapacitních důvodů, další protože se jedná o kulturní památku. „Ze zákona proto musíme toto výběrové řízení zrušit a vypsat jej znovu. Oslovíme ještě více firem přímo. Budeme více cílit na ty, které mají již s opravami památek zkušenosti. Zakázka bude pochopitelně zveřejněna i elektronicky na zakázkovém portálu. Do soutěže se tedy může přihlásit opravdu každý," dodal starosta.

Počínání svých nástupců komentoval poměrně zdrženlivě bývalý starosta a nynější opoziční zastupitel Petr Nezveda. „Důvody pro potíže s tendry mohou být objektivní, tím myslím zejména nový zákon o zakázkách, který obcím ne vždy pomáhá. Ale také subjektivní, totiž například zadávací dokumentace. Podle toho, co vím z médií, tak například u soutěže na organizátora zakázek nastavila radnice příliš přísná kritéria, a pak přišlo málo nabídek. My jsme možná měli s tendry méně problémů, ale také jsme nedotáhli například soutěž na parkovací systém," poznamenal Nezveda.

První problém? Kdepak

Zkušenosti sousedních okresních měst jsou rozmanité. „Musím to zaklapat, ale za tři roky jsme museli rušit jen jednu velkou soutěž, a to na odpadové hospodářství, když z podnětu jedné z firem zasáhl antimonopolní úřad. A v jednom případě vítěz soutěže odmítl podepsat smlouvu a zakázku tak dostala druhá firma v pořadí. Jiné problémy nás naštěstí nepotkaly," uvedl břeclavský starosta Oldřich Ryšavý.

Složitější zápolení se zakázkami připustil třebíčský starosta Pavel Heřman. „Ve většině případů už neděláme klasická výběrová řízení, ale používáme elektronický systém EZAK, pro složitější případy si případ od případu najímáme konzultační firmu. Samozřejmě se setkáváme s tím, že firma nesplní kritéria, podstřelí cenu a podobně," řekl Heřman.

Znojmo v poslední době zápasilo s výběrem právě na organizátora zakázek. Soutěž muselo vypsat znovu poté, co nejprve zadalo velmi přísné podmínky a navíc i po jejich lehkém zmírnění obdrželo rovněž jedinou nabídku. Překvapivě dlouhé bylo také hledání dodavatele obnovy středního parku, kdy smlouvu podepsala teprve třetí firma v pořadí. Snad nejsložitější a nejvýbušnější případ pak představovala soutěž na obnovu znojemské úpravny vod, kterou formálně řídí vodárenský svazek, ale největší vliv a vedení v něm patří městu Znojmu.