Sladkokyselé nakládané okurky i šťavnaté kvašáky ovládnou ode dneška po tři dny Znojmo. Letošní Slavnosti okurek mohou lidé prožít ochutnávkami okurkových specialit i místních vín či na koncertech znojemských hudebních skupin. Připravena jsou divadelní i hudební vystoupení či projížďky bryčkou taženou koňmi. Novinkou bude zábavné odpoledne s programem Šance pro talent.

„V programu třídenních okurkových slavností si na své přijdou jak děti, tak i dospělí. Horní náměstí bude dnes a v pátek zejména atrakcím. Například děti i dospělí zde mohou vyzkoušet horolezeckou stěnu. Na Masarykově náměstí zase najdou vedle pódia pro vystoupení znojemských kapel také stánky řemeslníků a nabídku okurkových specialit a dalšího občerstvení. Chtěli jsme letos dát prostor právě místním muzikantům,“ popsal ředitel Znojemské Besedy Dušan Varga.

Pořadatelé připravují také několik soutěží. Vedle již tradičního hodnocení nejlépe naložených a zavařených okurek si tentokrát přijdou na své i soutěživí zpěváci. „Nejlepší vůni, chuť, vzhled, nálev, konzistenci a barvu nakládaných okurek vybere dnes odborná porota. V pět hodin odpoledne vyhlásíme výherce nejlepší zavařené okurky, který získá dárkový koš a poukázku do zahradnictví Městské zeleně,“ uvedla Jana Stará ze Znojemské Besedy.

Zítřek bude patřit zábavnému programu Šance pro talent. „Hledáme po celé republice hudebníky, zpěváky, tanečníky i skupiny. Každý má tedy šanci přihlásit se do soutěže. Přibližně z každého regionu se vždy zúčastní až pětadvacet zájemců. Při zvukové zkoušce se však stává, že několik umělců vypadne,“ seznámila produkční Gabriela Šimonová z agentury Šance pro talent, která soutěž zajišťuje.

Kromě neznámých tváří si mohou lidé poslechnout zpěváky Olgu Lounovou, Báru Zemanovou, Davida Deyla a Gabrielu Goldovou. „Program začne ve dvě hodiny odpoledne. Výherce znojemské soutěže získá účast na znojemském vyhlášení o nejlepšího sportovce roku. Za vystoupení dostane honorář. Přihlásit se může každý, soutěž není ničím omezená,“ dodala Šimonová.

Vyšplhat se do výšky osmi a půl metru mohou zájemci na horolezecké stěně. Ta je bude lákat na Horním náměstí. „Děti i dospělí si mohou vyzkoušet různé druhy úrovní lezení. S těmi obtížnějšími už mají problém i horolezci. Za zážitek každý zaplatí dvacet korun,“ přiblížil jednu z připravovaných atrakcí jednatel společnosti Bakchus Aktivity Tomáš Hubený.

Atmosféru historického jarmarku mají připomenout řemeslníci. Ve městě se objeví například kameník, kovář, sklářka nebo výrobci dekorací a šperků, mýdla, košíků či dřevěných hraček. „V centru Znojma budou návštěvníci ode dneška až do pátku potkávat flašinetáře i harmonikáře,“ nastínil ředitel Varga.

Slavnosti se promítnou i do jídelníčku některých znojemských restaurací. „V sedmi podnicích označených logem slavností hosté najdou různé okurkové speciality. Přímo na náměstí budou v nabídce i okurkové koktejly,“ dodal ředitel.

Program slavností

Výběr z programu:
Masarykovo náměstí
středa 3. 8.
17.00 Vyhlášení soutěže o nejlepší okurku
19.00 Koncert Květinka
Horní náměstí
středa 3. 8.
Pohádky pro děti
čtvrtek 4. 8.
14.00 Šance pro talent
pátek 5. 8.
Pohádky pro děti
Zdroj: www.znojmocity.cz