Nová parkovací plocha má vzniknout podél železničního náspu a nabídne devětatřicet nových parkovacích míst. Aktualizovanou studii s návrhem projektu představí obyvatelům vedení města.„Původní návrh jsme představili v polovině dubna. Po společné diskusi jsme se dohodli na několika úpravách a teď můžeme představit finální podobu návrhu,“ přislíbila starostka Znojma Ivana Solařová.

Jak doplnila, došlo zejména k redukci počtu parkovacích míst ve prospěch zeleně a zachování dětského hřiště, které mělo být původně přesunuto do blízkého vnitrobloku. „Projektantovi se podařilo hřiště navrhnout tak, že nebude nutné redukovat počet herních prvků, ale dokonce se jeho celková plocha mírně zvětší,“ dodala starostka.

Úpravy v lokalitě podle mluvčího znojemské radnice Pavla Kovaříka pomohou i s vyřešením složité dopravní situace. V křižovatce totiž ve špičce často stávají auta, která brání výjezdu těch, kteří jedou od hřiště. O změnách mohou přijít zájemci debatovat v úterý 2. července. „Setkání se koná přímo na místě ve tři hodiny odpoledne,“ pozval Kovařík.

Vybudování parkoviště na ulici Marušky Kudeříkové má být mimo jiné reakcí na podněty obyvatel v této lokalitě. „Při setkání s občany na tomto místě se parkování ukázalo jako nejpalčivější problém, který bydlící v této lokalitě řeší. Parkují zde totiž i návštěvníci blízkých volnočasových center,“ zdůvodnila již dříve starostka.

Parkování v dalších částech města

Nová místa pro parkování dostanou také obyvatelé v Přímětické ulici v lokalitě zvané Amerika. Původně se na místě plánovaného parkoviště nacházely soukromé garáže. Protože ale byly na pozemcích města, rozhodlo se je Znojmo před zhruba pěti lety vykoupit a odstranit. Místo nich už tehdy vznikla odstavná plocha.

Opakovaně je terčem kritiky prázdné parkoviště ve znojemských Příměticích. Vzniklo tam na devadesát parkovacích míst na ploše nedaleko bývalého školního statku. Podle kritiků tam žádná auta nestojí, místo využívají například jezdci na čtyřkolkách.

Parkoviště v Příměticích zeje prázdnotou. | Video: Deník/Jana Karásková

Parkoviště vyrostlo za minulého vedení radnice. Odstavná a manipulační plocha stála dva miliony korun. „Každý rok navíc stojí nájem šest set tisíc korun. A po pěti letech po skončení pronájmu se má uvést do původního stavu, což bude stát další peníze,“ poukázal radní Radomír Kaman, který je zodpovědný za oblast územního plánování.

Opoziční zastupitel a dřívější starosta Jakub Malačka oponoval, že místo není osvětlené a pro bezpečnější pocit řidičů by bylo vhodné opatřit parkoviště mobilními kamerami, které pak město po vypršení nájmu přesune jinam.

Fotogalerie: Budovy pro parkovací dům Znojmo

Loni v černu zastupitelé kývli na koupi budov pod lávkou u znojemského vlakového nádraží, v budoucnu by tam patrně mohl vyrůst parkovací dům.

Sedmnáct aut parkuje od loňského července na parkovišti v ulici Horní Česká ve Znojmě. Plocha ve dvoře jednoho z domů je k dispozici bydlícím, kteří jsou držiteli parkovacího oprávnění v centru města. Bezpečí aut i parkujících střeží kamery. Cesta ke zřízení nových míst pro parkování trvala déle než dva roky.