Na Horním náměstí jim vinaři nabízeli celkem osmnáct vín loňského ročníku, která získala prestižní označení zaručené kvality a původu. Znojemští vinaři jsou první, a zatím jediní, kdo smí nový apelační systém používat.

Víno, lidová muzika v různých provedeních a poměrně příjemné počasí přilákalo do centra Znojma stovky lidí. „Na festivalu jsme byli i loni, letos jsme chtěli přijet zase. Minulý týden jsme měli svatbu, tak jsme tu zůstali. Líbí se mi příjemná atmosféra, dobrá vína, známe tady hodně lidí,“ řekl jeden z návštěvníků, Miroslav Svoboda.

VOC vína loňského ročníku mu chutnala. „Zatím zkouším rýňáčky a i když jsou některé ještě dost čerstvé, vypadá to, že to bude dobrý rok,“ dodal.

Spokojený byl se začátkem festivalu i Jiří Hort, jeden z vinařů, kteří na náměstí svá vína prezentovali. „Už teď chodí hodně lidí, a myslím, že odpoledne přijde ještě víc těch, kteří jdou zvlášť za vínem. Návštěvníci se hodně ptají, diskutují, je poznat, že vědí, že Znojmo je město bílých vín. Pokud jde o naši vlastní produkci, nejlepší ohlas má Sauvignon,“ hodnotil Hort, který byl iniciátorem a tahounem dlouholetého úsilí o získání práva používat sytém VOC.

V celodenním programu se na pódiu střídaly různé folklorní soubory a kapely spřízněných žánrů. Jako první se představil domácí Dyjávanek, po něm vystoupil soubor Radost z Pardubic a prvních vrcholem dne bylo polední vystoupení souboru Ondráš.

Za hranice běžného foklóru zavedly návštěvníky kapely Mako Mako a slovenské Pacora trio.

N závěr prvního dne festivalu v vystoupí šestou hodinou nejprve slovenský soubor Poleno, přistupující k folkloru se zajímavým humorným nadhledem a v sedm hodin program uzavře nestárnoucí Jarmila Šuláková s Fleretem. Do pozdního večera pak budou ještě pokračovat besedy u cimbálu v Althanském paláci a restauraci Morava.

Festival skončí v neděli přehlídkou dechových hudeb na nádvoří znojemského hradu.