Úředníci mají nyní patnáct dnů na to, aby přezkoumali formální náležitosti a ověřili si, že osoby, které podpisové archy podepsaly, jsou skutečně obyvateli Znojma. Iniciátoři petice žádají, aby město referendum spojilo s podzimními komunálními volbami. Voliči mají odpovědět, zda si přejí, aby blikající světélka automatů ze Znojma zmizela.

Iniciátoři začali podpisy pod petici za referendum o zavření heren sbírat už na jaře. Motivem byla především kriminalita s hernami spojovaná. „Návrh na konání místního referenda obsahuje sto osmadevadesát podpisových archů s 3082 podpisy. Nechali jsme si zároveň vypracovat právní analýzu o souběhu místního referenda s volbami," uvedl aktivista Jakub Krainer s tím, že společný termín je zárukou dostatečné účasti a zajistí, že referendum bude platné a jeho výsledek závazný. „Téma zákazu automatů na území města probudilo z letargie nezvyklé množství lidí. Tři tisíce hlasů nedostávají ve volbách ani zastupitelé té nejúspěšnější kandidátky," uvažoval Krainer.

Mluvčí města potvrdila, že úředníky nyní čekají dva týdny pilného prověřování. „Včera dopoledne doručili organizátoři petice návrh na konání referenda na městský úřad. Nyní musí úředníci předložený návrh ve lhůtě patnácti dnů posoudit a zjistit případné nedostatky. Pokud takové nedostatky neobsahuje, nebo pokud je předkladatelé včas a řádně odstraní, návrh na konání referenda dostane na stůl rada města a posléze zastupitelstvo," přiblížila mluvčí města Zuzana Pastrňáková s tím, že o vyhlášení referenda rozhoduje zastupitelstvo měs­ta.

Volání po souběhu termínu voleb a referenda však město patrně nevyslyší. „Ministerstvo vnitra nedoporučuje konání referenda a voleb v jedné volební místnosti. Jednak proto, že komise vznikají podle jiných zákonů a mají odlišné pravomoci, jednak hrozí vysoké počty neplatných hlasů, pokud voliči omylem vloží úřední obálky do jiné urny," argumentoval na posledním zastupitelstvu šéf správního odboru Radek Svoboda.

Jeho názor ale nesdílí advokátka Eva Pavlorková. „Pokud přípravný výbor navrhne vyhlášení referenda na termín voleb, má zastupitelstvo povinnost referendum na tento termín vyhlásit. Musí sledovat zájem co nejvyšší účasti. Zákon navíc nezakazuje konání místního referenda a voleb ve stejných místnostech," tlumočila právní názor Pavlorková.

Volební místnost však vyžaduje úpravy podle pravidel pro volby. Musí tu být dvě komise a rozdílný seznam osob při sčítání hlasů.

„Společné konání voleb a referenda v jedné místnosti zvyšuje komfort voličů a přispívá k vyšší volební účasti. Lidem stačí přijít do volební místnosti, na kterou jsou zvyklí. Zastupitelstvo tak splní povinnost vytvořit podmínky pro zajištění co nejvyšší účasti při hlasování," dodala advokátka s tím, že zastupitelstvo se nemůže při vyhlašování místního referenda na návrh přípravného výboru svévolně odchýlit od navrhovaného termínu. Odpověď na otázku, zda a kdy budou hlasovat lidé v referendu, dá tedy patrně zastupitelstvo, které se sejde devětadvacáté­ho září.

Podporu petici vyjádřilo svým podpisem osmnáct z jednatřiceti zastupitelů.

Znojemská radnice po dlouhé přípravě schválila vyhlášku, která od letoška hazard z města nevyhání, ale reguluje. „V městské památkové rezervaci a na dalších vyjmenovaných místech nesmí vznikat nové herny, stávající mohou fungovat, pokud se podřídí stanoveným pravidlům. Novému provozovateli již město další fungování herny nepovolí," přiblížil před časem místostarosta Jan Grois.