Celkem má jít k zemi sedmatřicet lip. „Ty ovšem ihned nahradíme novými platany. Těch vysázíme celkem pětadvacet. Menší počet platanů ovlivňuje jejich vzrůst v době vegetativní dospělosti. Obnova začne pravděpodobně v polovině března,“ dodal Malačka.

Nejen termín plánovaného kácení a výsadby mladých platanů je trnem v oku kritiků plánů vedení města. „O špatném stavu stromů na Pražské se ví už pár let. Jen by mě zajímalo, proč se budou sázet stromy na jaře a ne v příznivějším podzimním období?“ ptal se například předseda Okrašlovacího spolku Otto Bouda.

Na to reagoval místostarosta Malačka odkazem na lednovou účast zástupců spolku při ústním projednávání záměru kácení lip. „K navrženému postupu neměli zástupci spolku žádnou připomínku kromě zavlažování,“ konstatoval Malačka.

Krumlovští výtvarníci vystavují svá díla v galerii Knížecího domu. Výstavu zahájila vernisáž 6. března.
Krumlov patří tvořivým lidem. Obrazy vystavuji studenti i důchodci

Opoziční zastupitel Jiří Kacetl tvrdí, že mu chybí koncepčnost vedení Městské zeleně Znojmo. „Pan ředitel by se měl zajet podívat třeba do Vídně, jak tam se o aleje starají,“ podotkl Kacetl.

Po deseti letech se o situaci v Pražské ulici zajímá i bývalý člen komise pro městskou zeleň Jaroslav Šmerda, který tehdy za stromy bojoval. „Ze všech stran na ně působí negativní faktory. A nepomohly jim ani nedávné výkopové práce kvůli pokládání různých kabelů. Pere na ně slunko, zatímco druhá strana Pražské je chráněna domy. Lípě prostě toto klima nesvědčí,“ konstatoval Šmerda s tím, že platany jsou jistou alternativou.

Místní s kácením většinou souhlasí. „Když jsou ty stromy mrtvé, tak musí dolů. Také bych uvítal, kdyby Městská zeleň lépe ošetřovala lípy v Rumunské ulici. Jsou tady suché větve, které hrozí pádem na lidi i na auta. A jestli město plánuje umírající lípy nahradit platany? Nic proti tomu nemám. Kvetoucí lípy dělají nepořádek a pokud pod nimi řidič v době květu zaparkuje, má celé auto dolepené a musí na myčku,“ konstatoval Jaroslav Štěpánek, který bydlí v sousedství Pražské ulice.

Městský úřad ve Znojmě. Ilustrační foto.
Město pro byznys? Znojmo v hodnocení propadlo