Karty jsou ale rozdány, jasným vítězem znojemským komunálních voleb je s 31,29 procenty ČSSD, která ještě vylepšila svůj výsledek oproti minulým volbám. Přesto nemají vítězové s třetinou křesel v zastupitelstvu jistotu, že Znojmo opět povedou. Zejména svojí vyhrocenou kampaní si totiž sociální demokracie pro nadcházející koaliční jednání notně zúžila manévrovací prostor.V sobotu po čtvrté hodině odpolední se sešel volební štáb ODS ve znojemském penionu Kaplanka.

Horečná vyjednávání ve Znojmě začala v sobotu večer ihned po sečtení výsledků. Ve hře jsou prakticky dvě základní varianty.

Znojmu bude příští čtyři roky vládnout buď sociální demokracie v koalici nebo s tichou podporou komunistů či občanských demokratů, výměnou například za kontrolu výborů zastupitelstva.

Druhou variantu představuje široká koalice proti vítězi voleb. Sociální demokracii by v takovém případě do opozice poslaly zejména spojené síly ANO, KDU-ČSL, Změna a Pro Znojmo. Právě tyto strany se totiž vyprofilovaly před volbami jak spojenci proti znojemské ČSSD, která na ně i podle mnohých pozorovatelů zaútočila nefér kampaní v místním prostranicky orientovaném lokálním periodiku. Ale i tato možná koalice si musí vyjednat ať už přímou spolupráci nebo tichou podporu ODS či KSČM.

Možné, i když v tuto chvíli zatím málo pravděpodobné, jsou samozřejmě i jiné varianty politického uspořádání na radnici. Například ta kopírující vládní koalici (ČSSD, ANO, KDU-ČSL), kterou již v některých městech tamní stranické špičky prosazují.

Lidovci se sešli kolem sedmé hodiny večerní ve své kanceláři na Havlíčkově ulici ve Znojmě. Kromě lídra znojemských lidovců Pavla Jajtnera výsledky komunálních voleb očekával i úspěšný kandidát na senátora Jiří Němec.

Volby ve Znojmě:
Sociální demokracie volby vyhrála s 31,29 procenty hlasů (11 mandátů), následovaná těsně komunisty a hnutím ANO s 12,4 % (obojí po 4 mandátech). V jedenatřicetičlenném zastupitelstvu Znojma zasednou i ODS, KDU-ČSL, Změna Jiřího Ludvíka a Pro Znojmo Jiřího Kacetla (všichni po třech mandátech). Těsně před branami zůstalo Sdružení nestraníků s dosavadním radním a ředitelem nemocnice Miroslavem Kavkou a někdejším senátorem Milanem Špačkem, mimo hru je také Společně pro Znojmo s Marianem Keremidským a Občané městu Znojmu s Martou Bayerovou.