Trasy s celkem čtyři kilometry dlouhým nelehkým putováním jsou tři. Podle stupňů obtížnosti, kdy trasa tři skýtá nejvíc akce a její zdolání zabere dvě a půl hodiny.

„Místo poklidné procházky širokými pohodlnými chodbami se tak lidem otevře místy vskutku krkolomná cesta úzkými chodbami, vodou, blátem. Zdolávat musí kluzké hrbolaté schody, malými průlezkami se budou protahovat po čtyřech," nastínila mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková. Vše potmě, pouze s čelovou svítilnou a v ochranném oděvu.

Trasa jedna je nejjednodušší. „Může do ní i mládež od patnácti let s doprovodem dospělého. Dvojka je středně náročná a trojka je pak náročnější. Místy je to tam skutečně velice nízké, úzké, je tam taky hodně vody i bláta," přiblížil průvodce Kamil Tomek.

Nevšední zážitek

Město otevřením adrenalinových tras reagovalo na stále stoupající poptávku turistů po nevšedních zážitcích. „Chceme proto využít tohoto trendu a nabídnout návštěvníkům adrenalinovou prohlídku znojemského podzemí," popsal starosta Vlastimil Gabrhel.

Nové adrenalinové trasy, které by Znojmu měly přinést více turistů a více peněz do městské pokladny, stály město na sedm a půl milionů korun. Osmdesát pět procent nákladů ale pokryje dotace z Evropské unie.

Na každé z tras čekají na návštěvníky kromě úzkých chodeb a neobvyklých překážek také speciálně vybudované expozice. Zajímavostí prohlídky je také to, že na třech místech jsou trasy v podzemí propojeny s městským kamerovým systémem. Návštěvníci se tak mohou podívat, co se děje několik desítek metrů nad nimi.

Maximálně deset lidí

Z důvodu bezpečnosti platí při návštěvě adrenalinového podzemí striktní provozní řád, který musel potvrdit Báňský úřad. Najednou se na adrenalinové trasy může podívat pouze pět až deset lidí. „Z tohoto důvodu budeme turistům doporučovat, aby si svou návštěvu podzemní rezervovali dopředu, a to buď telefonicky, nebo prostřednictvím speciálního rezervačního systému na webových stránkách Znojemské Besedy, která adrenalinové podzemí provozuje," doplnil starosta Znojma.

Labyrint pod centrem Znojma má v současné době zhruba třicet kilometrů chodeb. S jeho zpřístupněním začalo město v sedmdesátých letech minulého století. Svým rozsahem dnes patří k největším bludištím ve střední Evropě.

Kraj navíc znojemské podzemí zařadil mezi TOP výletní cíle jižní Moravy.

Trasa 1
Přístupnost: od 12 let (děti do 15 let v doprovodu rodičů, děti nad 15 let v doprovodu osoby starší 18 let; pozn. každá osoba mladší 18 let musí mít s sebou jednu osobu nad 18 let)
Maximální počet návštěvníků ve skupině: 10
Obtížnost: nízká
Doba prohlídky: cca 1 h 15 minut
Východ: Horní nám. 4
Zajímavosti na trase: jezuitský vodovod, velké podzemní sály, kouřovody-průduchy-šachty, expozice „Vinařství" a „Archeologie"
Cena: 110 Kč

Trasa 2

Přístupnost: od 15 let (nezletilí v doprovodu osoby starší 18 let, pozn. každá osoba mladší 18 let musí mít s sebou jednu osobu nad 18 let)
Maximální počet návštěvníků ve skupině: 8
Obtížnost: střední
Doba prohlídky: cca 1 h 30 min
Východ: Dolní Česká 42
Zajímavosti na trase: jezuitský vodovod, originální vytesaný znak budovatelů podzemí z roku 1402, netradiční náhledy do klasické prohlídkové trasy, expozice „Kámen v architektuře"
Cena: 130 Kč

Trasa 3

Přístupnost: od 18 let
Maximální počet návštěvníků ve skupině: 5
Obtížnost: vysoká
Doba prohlídky: cca 2 h 30 min
Východ: Divišovo nám. 1
Zajímavosti na trase: jezuitský vodovod, středověká studna, ukázky originálních chodeb ve skále, expozice „Historie podzemí"
Cena: 200 Kč