„I. SC Znojmo musí, jak víme, kvůli nevyhovujícím podmínkám na svém stadionu hrát první ligu v Brně a s tím souvisí vyšší provozní náklady. Na svém minulém zasedání jsme odhlasovali, že budeme fotbalový klub maximálně podporovat, proto vás žádám, abyste podpořili i tento návrh," obrátil se na zastupitele znojemský starosta Vlastimil Gabrhel.

Doplnil také důvody, proč radní zastupitelům navrhli i stejné navýšení dotace hokejistům, kteří hrají mezinárodní soutěž EBEL. „Je zapotřebí stabilizovat rozpočet a fungování klubu. Navíc tato částka přispěje vzájemné propagaci v oblasti cestovního ruchu, protože při zápasech na hřištích soupeřů se budou prezentovat znojemské památky a místa, která mohou diváci ze zahraničí navštívit," dodal starosta. Mezinárodní ligy, v níž Orli hrají, se totiž účastní týmy z Rakouska, Maďarska, Itálie a Slovinska.

Pro byl i olympionik

Pro zvýšení dotací zvedl ruku i opoziční zastupitel a bývalý plavecký olympionik Květoslav Svoboda. „Oba návrhy jsem podpořil rád. Podle důvodové zprávy, kterou jsme dostali, totiž peníze nepůjdou jen na A týmy, ale také na mládež, což považuji za velmi důležité. Navíc jde o oblíbené sporty, na které během sezony chodí měsíčně tisíce lidí. Na druhé straně jsem nezvedl ruku pro další žádosti na drobnější částky, protože šlo vždy o podporu výkonnostního sportu, ne o mládež, a takové navyšování považuji za nevhodné," uvedl Svoboda. Narážel na žádosti o podporu ve výši kolem pětadvaceti tisíc korun pro florbalisty, cyklisty a dračí lodě, které zastupitelstvo v úterý rovněž schválilo.

S určitým váháním pro peníze navíc fotbalistům a hokejistům zvedl i bývalý radní a nyní nezařazený zastupitel Jiří Ludvík. „Osobně jsem přesvědčen, že takové dotace by měly jít jen na mládež a profesionální složka by si měla umět peníze sehnat sama. Na druhé straně je pravda, že jednak byla na počátku vlády této radnice dotace pro hokej snížena a dotování podobných klubů je v naší zemi zatím zcela běžné. Proto jsem osobní názor nakonec trochu potlačil a ruku zvedl," uvedl Ludvík.

Rozhodování znojemských zastupitelů sledovali i zástupci hokejového klubu v čele s Peterem Pucherem. „Schválení dotaci si velmi vážíme a zastupitelstvu děkujeme. Budeme se i nadále snažit naše krásné město co nejlépe reprezentovat," řekl na závěr jednání devětatřicetiletý útočník Orlů. Podobně zastupitelům děkoval i zástupce fanklubu Orlů.

Celkově v současné době Znojmo přispívá na chod sportovních klubů přibližně devatenácti miliony korun ročně. V této částce jsou všechny příspěvky, včetně dotací pro hokej, plavecký, cyklistický, atletický oddíl a další sportovní kluby.