Podle mluvčí znojemské radnice Zuzany Pastrňákové nabídne radnice již v nejbližších dnech k prodeji první část bytů. „Jde o první etapu a město počítá s tím, že se časem uvolní další bytové jednotky," uvedla Pastrňáková.

Nově nabízené byty si může koupit každá fyzická i právnická osoba, které složí kauci ve výši padesát tisíc korun a nedluží městu žádné peníze. Informace pro zájemce o koupi, jako je minimální výše kupní ceny, adresa, výměra a fotografie bytu, jsou na internetových stránkách www.znojemskebyty.cz.

Prodej se uskuteční pomocí obálkové metody. „Zájemce o byt vyplní formulář a vloží ho spolu s nabídkou do obálky. Zastupitelé poté prodají byt zájemci, který nabídl nejvyšší částku," vysvětlila systém prodeje Pastrňáková.

Snižování cen

Velký počet levných bytů nutí snižovat ceny na celém Znojemsku. „Už teď to zahýbalo s realitním trhem a to se teprve o rozprodávání mluví. Lidé příliš nenakupují. Aby se byt vůbec prodal, musí jít cena hodně dolů, což zase nechtějí přijmout prodávající. Je to takový koloběh," potvrdila dopad na realitní trh Alena Remišová z První znojemské realitní kanceláře.

Ceny zveřejněné městem jsou minimální částky, pod které nesmějí nabídky zájemců klesnout. Cena za kterou město nakonec byt prodá, závisí na tom, jak vysoko se nabízené ceny vyšplhají. Odhadnout zda nejsou ceny bytů příliš nízké, je podle Remišové obtížné.

„Na zdejší poměry jde o nízké částky, ale v současnosti se byty prodávají špatně. Cena se odvíjí od stavu bytu a jeho lokalitě. Pokud je byt v dobrém stavu, je jeho tržní cena mnohem vyšší, než jsou uváděné minimální částky, ale pokud je byt vybydlený jeho cena je nadsazená," doplnila Remišová.

S cenou volných městských bytů souhlasí i jeden z opozičních zastupitelů města Jiří Kacetl. „Pokud město dodrží podmínku, že ceny neklesnou pod odhadní cenu, je to v pořádku," řekl Kacetl.

Problém ale spatřuje v prodeji bytů po etapách. „Pro město by bylo výhodnější, aby si nájemníci utvořili společenství vlastníků pro daný dům, a tomu by město dům jako celek prodalo. Nyní nastane nepřehledná situace, kdy bude město vlastnit v různých domech jeden nebo dva byty. Mít roztroušený majetek v desítkách nemovitostí, bude administrativně náročné," uvažoval.

Například třípokojový byt v ulici Holandská město nabízí za 533 439 korun. A jednopokojový v ulici Pražská bude za 309 622 korun. Prodej volných bytů je součástí projektu Klíč 2018, který město odsouhlasilo v červnu 2011. Znojmo hodlá postupně mezi lety 2012 a 2018 prodat více než polovinu svých bytů.

TOMÁŠ HAMBÁLEK