Znojmo má podle návrhu příští rok hospodařit s téměř tři čtvrtě miliardou korun. Příjmy mají dosáhnout sedmi set čtyřiceti milionů, výdaje necelých sedmi set dvaceti milionů korun. „Vedle toho musíme počítat s pětatřiceti miliony splátek úvěrů na jedné straně a penězi, které má město na účtech, což je podle návrhu kolem třinácti milionů, na druhé straně. Předložený návrh znojemského rozpočtu v pondělí ještě projedná rada města," uvedl místostarosta Hekrle.

Radní připravili v projednávání rozpočtu několik změn. „Rozpočet letos zveřejníme o týden déle než to bývalo v předchozích letech, abychom další delší prostor pro podání připomínek. Po týdnu pak plánujeme neformální setkání zastupitelů, kde bychom mohli rozpočet podrobně probrat a prodiskutovat případné připomínky," sdělil na posledním zasedání znojemským zastupitelům starosta Vlastimil Gabrhel.

Místostarosta Hekrle připomněl významné položky předloženého návrhu. „Pokud jde o příjmy tvoří významnou položku, kolem sedmdesáti milionů, příjmy z pokračujícího prodeje bytů. Z výdajů jsou významné položky směřující do školek a škol, kde musíme pokračovat v opravách například střech či oken. Třináct milionů korun má stát oprava střechy zimního stadionu a šesti miliony rozpočet pamatuje na pokračování průtahu Hradištěm. Chystaná obnova další části Dolního parku má v rozpočtu připravených dvaadvacet milionů korun," vypočítal Hekrle.

Dotace do sportu

Čísla už studují i opoziční zastupitelé. „Už na první čtení je nápadné, jak velký podíl příjmů tvoří prodej majetku, tedy bytů a pozemků. Myslím, že město a jeho úřednický aparát by se měl mnohem více zaměřit na vyhledávání a získávání dotací pro investiční rozvoj města. Když mluvím o dotacích, budu se ptát na původ dotací, do sportu. Zda jde o městské či třeba evropské peníze," uvedl zastupitel a člen finančního výboru Lukáš David.

Poukázal přitom, že na dotační program podpory sportu rozpočet určuje ve dvou položkách po jedenácti milionech korun, do podobné kolonky v kulturní kapitole napsali autoři rozpočtu dva a půl milionu korun.

Nespokojený je i s dalšími položkami, u kterých ale připouští, že jsou výsledkem politického rozhodování vedení města. „Jako jeden z těch, kdo nedávno protestoval před radnicí kvůli Dolnímu parku, nelibě nesu, že v rozpočtu je na pokračování prací dvaadvacet milionů. Rozumím ovšem tomu, že takové je rozhodnutí současného vedení města," podotkl David.

Za diskusi podle něj stojí i menší položky rozpočtu. Například ze záborů veřejných prostranství má město nějakých šest set tisíc. Když uvážím problémy, které zvýšené poplatky dělají provozovatelům kaváren a podobně, mám za to, že by stálo za úvahu poplatky snížit. A možná se naproti tomu vrátit k poplatkům za ubytování. Pokud by jejich výnos zůstal v oblasti cestovního ruchu," argumentoval David.

Jak dodal, překvapilo ho například i to, že za kancelářský materiál město platí tři miliony korun. „O dalších připomínkách ještě budeme jednat s kolegy a ptát se úředníků," dodal David.