Město se o hasičárnu zajímalo s jasným účelem. „Chceme vybudovat moderní centralizovaný úřad, kde si lidé vyřídí vše potřebné,“ informovala starostka Znojma Ivana Solařová.

Radnice hodlá přesunout do areálu bývalé hasičárny část odborů z úřadu z náměstí Armády a všechny úředníky z budovy Policie České republiky, kde končí městu nájemní smlouva.

Nejstarší sídliště ve Znojmě - Pražská, vznikalo na počátku šedesátých let minulého století. Ilustrační snímek.
Nájem v městských bytech ve Znojmě podraží. Podívejte se, koho se nebude týkat

„Právě správní odbor, který nyní sídlí v Pražské ulici v policejní budově, navštěvuje v úřední dny až osm set lidí za den. Na parkovišti tak za stejnou dobu vystřídá i sto padesát aut. Náš záměr nezatíží dopravu a lidé pohodlně zaparkují,“ poukázala starostka Solařová s tím, že Znojmo usilovalo o objekt již roku 2018 formou bezúplatnému převodu. Tehdy ale chtělo prostory využít pro skladovací prostory pro úřad i své příspěvkové organizace.

Podrobnou tiskovu zprávu k celé záležitosti naleznou zájemci ZDE.

Opozice kritizovala uspěchanost záměru. „Máme čas se vyjádřit do 9. dubna, pojďme ho využít. Řešíme šestatřicet milionů za koupi budovy, možná bourací práce, určitě rekonstrukce a vyřešení parkování. Odhaduji konečnou částku na dvě stě milionů, a to jsem hodně při zemi,“ mínil opoziční zastupitel a bývalý starosta Jakub Malačka. Upozornil, že nynější rozhodnutí ovlivní život ve městě na dalších padesát let.

Nemocnice Znojmo.
Výběr ředitele nemocnice ve Znojmě. Jediným uchazečem je Miroslav Kavka

Ve shodě s dalším opozičním zastupitelem Jiřím Kacetlem navrhovali veřejné projednání s obyvateli města, případně získání jejich názoru formou jednoduché ankety. „Řešením by bylo odložit projednání tohoto bodu a svolat mimořádné zastupitelstvo v dalších týdnech,“ naznačil Kacetl.

Deník před čase spustil na svém webu anketu a lidé hlasovali o tom, kde by nový úřad nejraději viděli. Bezmála sedmdesát procent hlasovalo pro budovu České pošty na Horním náměstí.

Podle Petry Svedíkové Vávrové nákup hasičárny příliš velké emoce mezi lidmi nevyvolává. „Sledovala jsem debaty na sociálních sítích, když různá média zveřejnila informace o tom, že Znojmo hodlá hasičárnu koupit. Neměla jsem dojem, že by nějak příliš diskutovali. Brali to jako hotovou věc, že se přesunou úředníci,“ uvažovala Svedíková Vávrová.

Na špatný stav silnice v Pražské ulici na hlavním tahu Znojmem si stěžují řidiči dlouhodobě. Velké opravy jsou plánované na jaro.
Dopravní omezení z Pražské je pryč. Státní silničáři ve Znojmě opravili výtluky

Později doplnila, že zejména budova na náměstí Armády je v žalostném stavu a pracovníci úřadu i klienti pobývají v nedůstojných prostorách.

Jeden z diskutujících, který reagoval na záměr na sociálních sítích uvažoval o tom, že po úpravě zadního traktu hasičárny by byl areál vhodný k zaparkování. „Když člověk potřebuje na úřady do centra, autem nemá kde zastavit. A autobusová zastávka, pro ty co neřídí, je prakticky naproti bývalé hasičárně. Otázkou je nákladnost a budoucí udržitelnost jednotlivých řešení,“ zněl jeden z hlasů.

Podle architekta Radomíra Kamana, který je odpovědný za územní plánování, poskytne bývalá hasičárna prostor pro sto osm lidí. „Na to, jak je objekt dlouho prázdný, je v poměrně dobrém stavu. Je suchý, čistý, do střechy nezatéká,“ podotkl Kaman.

Přijímací zkoušky. Ilustrační foto
Tady je TOP 5 základek Znojemska, kde žáci nejlépe zvládli přijímačky na střední

Podle něho mělo o bývalou hasičárnu zájem několik developerů, ale od koupě ustoupili tehdy, když viděli územní plán. Ten zde počítá s využitím pro úřad, školství nebo zdravotnictví.

Za minulého volebního období koupilo město budovu pošty na Horním náměstí. Jedním z možným způsobů využití mohl být úřad. „Odhad investic byl sto sedmnáct milionů korun, dnes již to bude asi sto padesát milionů,“ odhadoval Kaman s tím, že podle něj úřad do centra města nepatří.

Koupaliště v znojemských Mramoticích.
Investice ve Znojmě. Město plánuje modernizaci koupaliště v Mramoticích

S tím nesouhlasil Jiří Kacetl, který uvažoval nad tím, že člověk, který dorazí autem na úřad ve Znojmě a zaparkuje na náměstí Svobody, nechá vydělat i obchodníkům v krámcích, které míjí.

Opozice také postrádala znalecký posudek. Podle sdělení starostky Ivany Solařové je odhadní cena areálu z posudku pro Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových dvaatřicet milionů korun a kupní cenu šestatřicet milionů lze tedy akceptovat.

Namísto na kávu "ke kocourovi" mohou lidé zavítat na pivo. Old Cock najdou nově ve Velké Mikulášské.
Tři nové obchody, jinak zavřeno. Prázdné výlohy v centru Znojma čekají na šanci

Na jednání padl návrh využít prostor, který vznikl po budově Městské zeleně v Pražské ulici. Opozice poukazovala i na vhodnější využití náměstí Svobody. „Chceme společně diskutovat není to nic nelegitimního. Přivítali bychom srovnávací studii i s jinými variantami,“ podotkl opoziční zastupitel Pavel Jajtner s tím, že kdysi bylo možné řešit i záležitosti, které přesahovaly jedno volební období. Dodal, že dřívější koupí pošty chtěli pouze otevřít téma nutnosti přesunu úřadu.

Jeden z obyvatel Znojma, který se k záměru nákupu hasičské zbrojnice vyjádřil, byl například Igor Paulenka. „Kolik úředníků, odborů a agend se tam dá přestěhovat? To budou sedět v garážích? I když přesun po hasičské tyči by mohl pochůzky po kancelářích urychlit," glosoval Paulenka.

V polovině února mohou lidé pozorovat na vřesovištích nedaleko Znojma rozkvetlý křivatec český.
Příroda v okolí Znojma se probouzí. Podívejte se, jaké kytky kvetou v půli února

Nákup hasičské zbrojnice považoval za hloupost. „Roztříštěnost agend povede k tomu, že všude budou parkovat jen služební auta pro přesun mezi radnici a úřadem a vedoucího nikdo neuvidí, protože bude tam i tam, v reálu nejspíš na kafi. Za šestatřicet milonů by šlo opravit komplex budov v poště, autobus tam přece stojí naproti," uvažoval Paulenka.

Naproti tomu někteří obyvatelé Znojma, kteří redakci oslovili, považují nápad na koupi hasičárny za dobré řešení. „Objekt na ulici Pražská je dobrou volbou. Bydlím nedaleko a nápad je to rozumný,“ napsal na redakční e-mail čtenář, který se podepsal jako Jaromír Klempa. „Že jsou zástupci opozice proti, by mě nechávalo vcelku v klidu. Důsledky jejich nečinnosti ve vedení města, nebo jako zastupitelů města Znojma v tehdejší koalici či opozici vidíme do dneška pomalu na každém kroku,“ vzkázal Klempa.

Vyhrazená místa pro parkování aut v historickém centru Znojma.
Po šesti letech změna. Podnikatelé v centru Znojma zaplatí za parkování méně

Snížení komfortu bydlících se obával Jiří Kacetl, který srovnával vilovou čtvrť a moderní úřad, který by narušoval pohledy na ulici, pokud by přesáhl svou výškou první patro.

Hasiči areál opustili roku 2018, kdy se přestěhovali do nového, jen o pár stovek metrů blíž do centra.

Do dlouhé a emotivní debatě zastupitelé záměr schválili. Pro bylo šestnáct zastupitelů, proti šest a hlasování se jich zdrželo osm.