Město snižuje rozpočtový schodek. „Naším dalším cílem je udržet investiční aktivitu na vysoké úrovni a neomezovat pomoc města potřebným,“ vyjmenovala hlavní cíle při sestavování rozpočtu starostka Znojma Ivana Solařová.

Rozpočet kritizoval bývalý starosta a současný opoziční zastupitel Jakub Malačka. „Radnice letos nezavedla a neplánuje ani v tom příštím žádné nové programy na podporu obyvatel města, které se zaváděly dříve. Mám na mysli projekt Kolumbus, kroužky pro děti nebo dotace pro lékaře. V roce 2022 se proinvestovalo 362 miliónů, tedy sedmadvacet procent rozpočtu. V roce 2024 se plánuje pokles investic na 278 miliónů, tedy dvacet procent,“ upozornil Malačka.

ŘSD se pustí do opravy povrchu v Pražské ulici ve Znojmě.
Opravy Pražské ve Znojmě zpomalí provoz. Auta budou jezdit kyvadlově

Rozpočet Znojma počítá s provozním přebytkem. „Chod úřadu nestojí víc, než jsou jeho příjmy. Z provozního přebytku pak můžeme více podpořit investice,“ vysvětlila starostka Solařová. 

Schodek by měl být oproti plánovanému schodku pro letošek poloviční, a to zhruba 190 milionů korun. „I v příštím roce musíme počítat s vysokými náklady za energie a vysokými úroky a splátkami úvěrů z minulosti. Zároveň nechceme omezovat investice ani služby, na které jsou lidé zvyklí. Úspory se podařilo najít v provozních výdajích odborů a příspěvkových organizací. Hledáme navíc další zdroje financování,“ vysvětlila starostka. 

Radniční věž

Další opravy věže a s nimi související náklady kritizoval nedávno na sociálních sítích opoziční zastupitel Jiří Kacetl. „Opravy znojemské radniční věže se protahují. A logicky i prodražují. To nikoho netěší. Na druhou stranu se potvrzují obavy z roku 2021, kdy naši zastupitelé prosadili zařazení opravy věže do plánu nejbližších investic a přípravu projektu. Někteří tehdejší odpůrci z opozice, dnes z vládnoucí koalice, zastávali názor, že oprava počká,“ poukázal Kacetl s tím, že prohnilé trámy a oplechování z mědi, často z konce šestnáctého století dosloužily.

Do penzionu zavítal i známý módní návrhář Osmany Laffita.
Titul Penzion roku putuje do Šaldorfa. Objevil ho i známý návrhář Osmany Laffita

Znojemská věž míří mezi národní kulturní památky, samotný zápis se uskuteční příští rok. Deník o skutečnosti informoval.

Jezuitské náměstí

Radnice plánuje proinvestovat třicet miliónů korun na Jezuitském náměstí. Opozice upozorňuje, že chybí projekt a město nemá povolení. „Nemá ani vysoutěženou firmu, ani se nekonal archeologický průzkum. Pokud se toto všechno stihne, rád smeknu klobouk, ale spíše to vidím nereálně. Takových případů je bohužel v rozpočtu víc. Těší mě jediná věc, že pokračuje spousta projektů, které jsme začali. Třeba jako jízdárna nebo zateplení další budovy v domě ve Vančurově ulici,“ zakončil Malačka.

Jízdárna v Louce

Opravou jízdárny město hodlá vyřešit plánované ukončení provozu sálu v Dukle. Ten se má změnit v ubytovnu. Podle dotačních podmínek ministerstva kultury mají opravy jízdárny skončit v září 2025. V témže roce má zavřít i společenský sál v Dukle. Další možností pro pořádání kulturních akcí může být Domeček v centru města. Zatím se tam konají různé dobročinné akce a bazary, v lednu zařadil prostory do programu i JazzFest Znojmo.

Kam půjdou další peníze

Na pětadvacet milionů vyjde zateplení a výměna balkonů u druhé budovy nájemního domu na Vančurově ulici. Město bude investovat také do rozvoje příměstských částí. V plánu je obnova rybníka v Mramoticích nebo vybudování nového multifunkčního hřiště v Oblekovicích.

Vánoční cukroví. Ilustrační foto.
Kolik stojí na jihu Moravy cukroví? Oproti předloňsku zdražilo až dvojnásobně

Více jak pětadvacet milionů korun si v příštím roce mezi sebou rozdělí sportovní kluby, organizátoři kulturních akcí a poskytovatelé volnočasových aktivit dětí, mládeže nebo seniorů. Formou dotací jim půjde zhruba o tři miliony korun více než v roce 2023.

Město počítá i s další podporou dětí ze sociálně slabších rodin. „Nabídneme jim pomoc ve formě příspěvku na kroužky. Dále je v rozpočtu vyčleněno třicet milionů korun na dotace pro poskytovatele sociálních služeb, dostanou více o milion korun,“ sdělil mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.

Sněhová nadílka v centru Brna.
Neobvyklý pohled? Znojmo i Hardegg pod sněhem. Podívejte se, jak zima čaruje

Znojmo si pro příští rok ponechá na svých účtech rezervu. „Počítáme s rezervou zhruba 300 milionů korun, což jsou peníze, které necháme na spořících účtech pro případ nenadálých událostí,“ uzavřela starostka Znojma.