Podle starosty Jana Groise má město povinnost se o koupi někdejšího slavného hotelu pokusit. „Domeček je pevně spojený s historií města. Sám už jeho slavné roky nepamatuji, ale jsou tu generace lidí, které se společenského života v Domečku účastnily. Už proto si myslím, že je naší povinností nabídku dát,“ řekl starosta.

Jak dodal, pro město jde o vážné rozhodnutí. „Jsme připraveni na obě varianty. Po konzultacích s kolegy zastupiteli najdeme peníze v rozpočtu na koupi. Pokud spořitelna vybere jiného kupce, budu ihned usilovat o to, abychom s ním jednali o spolupráci na využití společenského sálu,“ dodal Grois. Přesnou nabídku město vzhledem k zájmu dalších potenciálních kupců zatím nezveřejní.

Historie Domečku
• Dům postavil v roce 1882 znojemský Německý měšťanský spolek.

• Byl v něm sál, knihovna s čítárnou, místnosti pro schůze i restaurace.

• V roce 1930 dostal dům hotelovou nástavbu.

S podáním nabídky souhlasí i opoziční zastupitelé. „Je nutné, aby město již nyní jednalo o budoucím možném využití domu. Mělo by se soustředit právě na společenský sál a hledat partnera, který by provozoval restaurační a hotelovou část. V takovém případě bude koupě teprve dávat smysl,“ upřesnil zastupitel Karel Fiala.

Spořitelna zamýšlí budovu v centru Znojma, kterou vlastní a užívá od počátku devadesátých let, opustit. „Naše pobočky procházejí rozsáhlou modernizací. Postupně z nich mizí klasické bankovní přepážky a mění se v poradenská centra. Právě kvůli nákladům spojeným s přestavbou některé pobočky prodáváme. Řada z nich nyní sídlí i v pronajatých prostorách,“ sdělil nedávno mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Realitní kancelář, jíž spořitelna prodej svěřila, čeká nabídky zájemců do příštího pátku.

Někdejší hotel, který získal zlidovělé jméno Domeček, postavil na sklonku devatenáctého století Německý měšťanský spolek. Od roku 1910 nesl jméno Německý dům. Hotelovou nástavbu objekt dostal v roce 1930. Po druhé světové válce připadl státu a sloužil jako hotel až do devadesátých let.

Petrovická doškovice.
Došková chalupa v Petrovicích představí lidem módu první republiky