VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojmo se pře o to, kdo zaplatí košťata

Znojemsko - První desítky lidí posílá úřad práce do obcí na Znojemsku na takzvanou veřejnou službu. Od starostů dostanou smeták či lopatu a pokud chtějí zůstat v evidenci úřadu, musí odpracovat aspoň dvacet hodin měsíčně. Znojmo zatím příslušnou smlouvu nepodepsalo.

18.4.2012
SDÍLEJ:

Čištění silnic. Ilustrační foto.Foto: Deník/Miroslav Kucej

„Rámcové smlouvy o veřejné službě máme podepsané se zhruba šedesáti obcemi na Znojemsku, tedy asi s polovinou celkového počtu. První lidi splňující stanovená kritéria na veřejnou službu posíláme od března, zatím to bylo na sto čtyřicet osob,“ sdělil ředitel znojemského pracoviště Úřadu práce Emil Čopf.

Úředníci vybírají adepty veřejné služby z lidí, kteří jsou v evidenci déle než rok a nemají malé děti, zdravotní omezení a podobně.

Příslušnou smlouvu zatím s úřadem nepodepsala znojemská radnice. Úředníci se dohadují, kdo bude, zjednodušeně řečeno, platit vesty, rukavice a smetáky. „Úřad práce přišel se smlouvou, u které odmítá jakékoli požadavky druhé strany a trvá na tom, že pracovní pomůcky musí poskytovat ten, kdo pracovníky zaměstná. Zákon přitom říká, že je má zajistit úřad práce, pokud se s obcemi nedohodne jinak,“ sdělila mluvčí radnice Renáta Bártová.

Úřad práce, kterému zákon ukládá organizaci veřejné služby a placení všech s ní souvisejících nákladů, oponuje. „Platíme zdravotní prohlídky lidí nastupujících na veřejnou službu i povinné pojištění pro případ úrazu nebo škody způsobené pracovníkem. Pomůcky by měl platit ten, kdo práci lidem zadává a měl by i kontrolovat, zda pracovníci mají povinné pomůcky. Nemáme kapacitu, abychom to po celém regionu hlídali sami,“ argumentoval ředitel Čopf.

Dialog radnice s úřadem podle Bártové pokračuje. „Jednání ale zatím nepřinesla pozitivní posun,“ konstatovala mluvčí.

Různé zkušenosti

Do loňského roku přitom v rámci veřejné služby, která se tehdy týkala pouze příjemců dávek hmotné nouze, pracovalo ve Znojmě kolem sto dvaceti lidí. „Nyní přijímá brigádníky z řad lidí z evidence úřadu práce Městská zeleň. Zatím jich pracuje osm, do konce měsíce nastoupí dalších šest, “ doplnila mluvčí.

Starostové, kteří příslušnou smlouvu podepsali, mají zatím různorodé zkušenosti.

„Lidé ve veřejné službě u nás už pracují. Do okruhu těch, které nám může úřad poslat, patří v Šatově kolem dvaceti lidí. Reálně se jich tu bude střídat asi dvanáct. První zkušenost potvrzuje, že vzhledem k tomu, že svých dvacet hodin odpracují za necelé tři dny, můžeme jim svěřit jen jednoduché úklidové práce. Dohoda je s nimi ale dobrá,“ přiblížil první zkušenost starosta Šatova Petr Javůrek.

Na dobšické radnici se v těchto dnech přihlásilo prvních šest pracovníků. Starosta Jaroslav Jenšovský přitom poslal na úřad požadavek na téměř padesát osob. „Systém se rozbíhá pomaleji, než jsme očekávali. Zatím to ale tolik nevadí, práce na úklidu obce bude přibývat postupně. Raději jsme ale ke dvěma stálým pracovníkům přijali na půl roku dvě další ženy na zajištění nezbytných, méně kvalifikovaných prací,“ uvedl Jenšovský.

Upozornil ovšem, že až začne růst tráva, bude obec potřebovat, aby měla denně k dispozici požadovaný počet lidí. „Vzhledem k bezprostřední blízkosti Znojma k nám mohou docházet i lidé z města. Ze zkušenosti víme, že na sezonní práce potřebujeme denně šest lidí. Pokud úřad stanovil požadavek veřejné služby dvacet hodin měsíčně, pak to znamená, že se jich tu musí během měsíce vystřídat právě těch osmačtyřicet,“ vysvětloval starosta.

Dotovaná mzda

Dlouhodobě nezaměstnaných je na Znojemsku přes tisíc. Do loňska část lidí bez práce získávala sezonní místa ve veřejně prospěšných pracích. Dostávali mzdu dotovanou úřadem práce. Nyní stát preferuje veřejnou službu. Dlouhodobě nezaměstnaní, kterým ji úřad uloží, musí odpracovat stanovené hodiny zdarma. Jinak jim hrozí vyřazení z evidence a s tím spojená ztráta sociálních dávek a zdravotního pojištění.

Autor: Martin Moštěk

18.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lídr ODS Petr Fiala.

Z výsledků voleb jde vidět i boj o hodnoty, míní lídr ODS Petr Fiala

Hokejisté Znojma nestačili na Bolzano v prodloužení.
12

Přísná vyloučení a další ztráta. Orli s Bolzanem prohráli v prodloužení 3:4

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

Znojmo /ROZHOVOR/ – Třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta zcela propadl pivu. Nikoli však jako konzument, naopak, výroba piva jej živí. Je ředitelem Znojemského městského pivovaru. Deníku Rovnost poskytl exkluzivní rozhovor.

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Vracov - Celkem 566 lidí ve vracovském kroji. A k tomu další stovka v krojích přespolních. Sobotní hodový průvod z roku 2015 ve Vracově na Hodonínsku se díky komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den zapsal počtem krojovaných v jedné obci mezi české rekordy. A je mu věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Co soused, to rekordman.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhodla oblíbenost. Kroužky vynesly do sněmovny bývalého hejtmana i primátora

Jižní Morava – Lékařský titul i všeobecná oblíbenost zamíchaly s pořadím nových poslanců, kteří ve sněmovně usednou. Možnosti zvolit konkrétního člověka pomocí kroužkování využila třeba Zdena Holomková z Březiny na Brněnsku. „U voleb jsem zakroužkovala kandidáta, kterého osobně znám. Vím, že pro naši obec dělá hodně a zaslouží si to,“ vysvětlila.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení