„Evropský soudní dvůr řekl, že tak jako vám automobilka nemůže zakázat prodat někomu dalšímu auto, které jste si koupili, nemůže vám Microsoft zakázat prodat vaši licenci na Windows. Vypsali jsme tedy veřejnou soutěž, kde jsme řekli, že chceme auto, tedy operační systém Windows, nové, ale klidně i ojeté, a že chceme alespoň Fabii, nebo i vyšší model, přičemž rozhoduje nejnižší cena,“ přiblížil zadání města Malačka.

Jak dodal, radnice tak výrazně ušetřila. „Díky nákupu použitých licencí jsme ušetřili 1,7 milionu korun ve srovnání s tím, kdybychom kupovali Windows úplně nové. Nejnižší nabídku dokonce dala firma, která má téměř nejvyšší verzi Windows 10. Jedna licence nás bude stát tisíc devadesát dvě koruny,“ přiblížil Malačka.
K opatrnosti při podobných nákupech nabádají odborníci na informační technologie. „Původ takového softwaru je vždycky problematický. Pokud si je město jisto tím, že software byl z legálního zdroje, pak není zásadní problém. Ovšem srovnáváme-li software s ojetým autem, pak bývalý majitel auta přestává být vlastníkem prodaného auta. U softwaru je to trochu jinak,“ upozornil opoziční zastupitel a IT expert Petr Bojanovský.

S tím souhlasí další IT odborník David Papoušek. „Nebezpečné to není, pokud je takový software zakoupený u ověřeného zdroje. Jde o legální nákup použitého softwaru, kde lze skutečně ušetřit až osmdesát procent ceny,“ nastínil Papoušek.
Podobný nákup nevylučuje vedení Hrušovan nad Jevišovkou. „Zatím jsme o tom nediskutovali, ale nemohu vyloučit, že kvůli úsporný opatřením bychom o podobném nákupu uvažovali. Tajemník má totiž za úkol v rámci rozpočtu něco na správě ušetřit,“ naznačil první muž města Miroslav Miloš.

Naopak software na míru si pořizují například v Třebíči. „O nákupu již použitého softwaru neuvažujeme. Necháváme si jej dělat na míru podle našich potřeb,“ řekla mluvčí Třebíče Irini Martakidisová.