Volba Miss Znojmo, ochutnávka mladých vín, Martinské hody, hudební koncert či divadlo. To vše si mohou lidé na Znojemsku užít tento víkend.

O titul znojemské královny krásy budou dívky bojovat dnes večer ve znojemském divadle. „Ve finálovém večeru se představí dvanáct dívek. Volbu Miss Znojmo bude moderovat Petr Vondráček. Vystoupí Gábina Gunčíková, Team revival a taneční skupina Mighty Shake. V módní přehlídce předvedou dívky modely Heleny Bedrnové. Známá návrhářka zasedne také v porotě. V ní se objeví i loňská vítězka Aneta Grabcová a také místostarosta města Znojma Jan Grois,“ uvedla k programu Milena Cejpková z pořádající agentury.

Hlavním bodem slavnostního večera bude ale samotné klání dívek. „Nejprve děvčata představíme. Pak bude následovat módní přehlídka včetně rozhovorů. Diváci se mohou těšit na společné taneční vystoupení soutěžících. Nebude chybět promenáda v plavkách,“ uvedla Cejpková.

Komu jsou bližší lidové tradice, neměl by si nechat ujít tradiční tasovické Martinské hody. „Dnes půjde průvod nejen v Tasovicích, ale i v Hodonicích. Účastní se ho třicet krojovaných párů a doprovázet je bude dechovka Amatéři. Večer se pak koná v hodonickém sále hodová zábava. Vystoupí kapela Regrúti z Velkých Bílovic,“ přiblížil předseda pořádajícího oddílu TJ Sokol Tasovice Jan Vašina.

Tasovičtí Sokolové pořádají hody už pětašedesát let. „Když přišli v pětačtyřicátém po válce do Tasovic osídlenci, tak založili Sokol. A od té doby pořádají každý rok hody,“ připomenul dlouhou historii tasovických hodů Vašina.

Martinské hody si mohou užít lidé i v Hnanicích. Dnes je pořádá hnanický sbor dobrovolných hasičů. I zde bude k vidění průvod krojované chasy. Na večer připravili pořadatelé zábavu se skupinou Vyságrband. Začátek je ve dvacet hodin.

Včera otevřeli vinaři první láhve s letošním vínem. Pokračovat budou i dnes na slavnostech svatého Martina, které se konají v areálu Modrých sklepů v Novém Šaldorfě. „Sejdeme se v šestnáct hodin u lisu v Novém Šaldorfě, kde bude připraven kulturní program. Nejprve vystoupí děti z mateřské školy. Poté se představí Spolek přátel Hroznové kozy, který si nachystal scénku. Členové Cechu vinařů Nový Šaldorf-Sedlešovice umožní návštěvníkům ochutnat první mladé víno a možná přijede i Martin na koni,“ zve na akci jeden z pořadatelů Petr Ilgner.

Ochutnávka bude poté pokračovat od sedmnácti hodin v obecním sále. „Kromě vín místních vinařů si lidé mohou dát pečenou kachnu a koláče. Kdo bude mít náladu, může si zanotovat při harmonice,“ dodal Ilgner.

Bluesový večer připravil klub Oáza na Kovářské ulici ve Znojmě. Konají se zde patnácté Laďovy folkoviny. Vystoupí ostravská folk-bluesová legenda Pepa Streichl a také znojemský folk-bluesový písničkář Laďa Aladin Langer. Akce se koná dnes o půl šesté a vstupné je dobrovolné.

Znojemská hospůdka Na Věčnosti uvede koncert Phila Shöenfelta a jeho kapely Southern Cross. Shöenfelt pravidelně koncertuje po celých Čechách i v zahraničí. Se skupinou Southern Cross vydal již čtyři alba. Koncert se koná dnes od dvaceti hodin.

Znojemské divadlo představí hru Antonína Procházky Fatální bratři, která nabídne situační komiku, bravurní dialogy a rozpustilou nadsázku. Představení uvede Městské divadlo ve Znojmě zítra od devatenácti hodin.