Dohodnout se na barvě fasády není v domě, kde bydlí třeba čtyřicet rodin, vůbec jednoduché. „V takovém domě se lidé na barvě prostě nemohou dohodnout. Navíc jsou zde sousední domy, které by měly ladit. Proto všem říkám: vyberte si barvu, ale poskládá vám to městská architektka. Nebo ještě lépe: architektka vám tu fasádu navrhne. Takto to dělám už několik let. Když se podíváte na paneláky na Pražské, od Billy až k bývalému Telecomu, vidíte, že to má hlavu a patu. Je to výsledek spolupráce s městskou architektkou," uvedl majitel jedné ze znojemských stavebních firem Jiří Jelínek.

Jak dodal, dohody o barvách fasády s architektkou jsou dobrovolné. „Je to tak. Ovšem jsme přesvědčený, že i barvy fasád paneláků by měl dělat profesionál a člověk, který má zájem na tom, aby město nějak vypadalo. Prostě mu musí dát tvář," dodal Jelínek.

Vyjádření městské architektky Ivety Ludvíkové se redakci nepodařilo v úterý získat. Podle informací redakce je na neschopence.

Drtivá většina obyvatel již opravených domů v různých částí Znojma, které redakce v úterý oslovila, je s novou podobou domů, ve kterých bydlí, spokojena. „My už máme dům asi pět let opravený. Moc se nám líbí. Tu fialovou nám vybrala jedna paní z Prahy a máme i velké balkony. I okolní domy jsou pěkné," řekla obyvatelka jednoho z domů v ulici Dukelských bojovníků Anna Mrkvičková.

V posledních letech se zásadně změnilo také nejstarší znojemské sídliště v Pražské ulici. Stavaři tam nyní dělají fasádu na jednom z posledních domů s původní podobou. „Bydlím tady v bloku pět a podle všech lidí, se kterými mluvím, máme asi nejhezčí dům z celého sídliště," svěřila se Magda Zelená.

Na sídlišti Pražská většina lidí využila možnosti odkoupit si byty v domech od města. Vznikla tak řada Společenství vlastníků nemovitostí. Předsedou jednoho z nich je Vladimír Burian. V posledních měsících řeší různé problémy spojené především s nedávno dokončenou opravou domu, ve kterém bydlí, téměř denně. „Je to jednak časově náročná funkce i nápor na nervy. Sousedé mají řadu požadavků i stížností. Někdy musím třeba také upomínat správcovskou firmu, aby zaplatila faktury," přiblížil Burian.

Jak dodal, občas i zalituje, že se do této pozice nechal zvolit. „Zrovna v pondělí, když jsem předával jednomu pánovi vyúčtování," naznačil Burian.