Nová okna, zateplená, příjemně barevná fasáda. Tak zvenčí vypadá po rekonstrukci budova znojemské základní školy v Jubilejním parku. V těchto dnech do ní zaměstnanci města navážejí nábytek, aby mohla po prázdninách po roční výluce opět sloužit dětem a učitelům.

Rekonstrukce této školy byla náročná jak rozpočtem, tak jejím rozsahem. „Řemeslníci na ní začali pracovat v červenci loňského roku. Práce zahrnovaly rekonstrukci sociálního zařízení, vnitřních prostor i vnějšího opláštění. Opravy vyšly na třicet milionů korun, přičemž dvanáct milionů jsme zaplatili z rozpočtu na rok 2019, zbylé náklady jdou z rozpočtu letošního. Děti se sem vrátí v září na nový školní rok, kdy budovu slavnostně otevřeme,“ uvedla mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.

Dalších oprav se dočkají i jiné znojemské školy v době letních prázdnin. „Bude se pracovat na ZŠ Václavské náměstí, kde obnovíme síťovou infrastrukturu včetně síťových prvků a vyměníme okna v tělocvičně. ZŠ Mládeže se chystá na rekonstrukci hygienického zázemí, výmalbu, opravu hřiště a pořídíme i nové šatní skříňky,“ dodala mluvčí.

Přestavovat nevyužité prostory na třídu budou na ZŠ JUDr. Josefa Mareše, kde řemeslníci opraví podestu jižního křídla školy. Vznikne také projektová dokumentace na rekonstrukci sportovního areálu školy. „Její odloučené pracoviště v Konicích bude mít novou fasádu,“ dodala Pastrňáková.

Z videa Národní park Podyjí s veverkou Čiperkou.
Video s veverkou Čiperkou v Podyjí? Znojemská učitelka Přibylová získala ocenění

Na opravy škol a školek padne ve Znojmě šestatřicet milionů korun. „V rozpočtu na rok 2020 jsme opět vyčlenili částku pro naše základní i mateřské školy, a to jak na pravidelné opravy a údržbu, případně na pořízení potřebných zařízení do kuchyní či jídelen, tak na větší akce. Největší položkou byla právě rekonstrukce budovy ZŠ Jubilejní park,“ nastínil starosta Znojma Jan Grois.

Obyvatelé Znojma i turisté mohou vidět i práce na fasádě znojemského gymnázia na Komenského náměstí. „Opravujeme už nějaký měsíc fasádu, která byla ve špatném stavu. Práce mají skončit až v listopadu. Vše vyjde na nějakých třináct milionů korun, které poskytl zřizovatel, tedy Jihomoravský kraj,“ konstatoval ředitel gymnázia Jiří Peroutka s tím, že studenti i obyvatelé města se mohou těšit na jinou barvu než starorůžovou, která desetiletí budovu reprezentovala.

Oprav se dočká i pobočka druhého znojemského gymnázia. „V budově obchodní akademie v ulici Přemyslovců budeme přes prázdniny měnit okna v celé budově. Zítra budu předávat staveniště. Opravy vyjdou na šest a půl milionu korun,“ informoval ředitel školy Leoš Gretz s tím, že v příštím roce budou řemeslníci opravovat fasádu na této budově.

Loni GPOA Znojmo, tedy Gymnázium, Střední pedagogická škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Znojmo v Ponassievské ulici dostala novou fasádu za osm a půl milionu korun.

Ilustrační foto.
Plavba se proměnila v drama o život. Loď se s nimi převrhla u tasovického splavu