„Vnitřní klenba kostnice je značně poškozená a pravidelný průjezd vláčku by ji mohl ještě více narušit. Statik Aleš Čeleda nám tento fakt na začátku května ústně potvrdil. Proto nás překvapilo, když jsme o pár dní později dostali Čeledův posudek, ve kterém nepříznivý vliv dopravy nad kostnicí odmítl," kroutil hlavou Antonín Barák z asociace.

Členové asociace si proto nechali na vlastní náklady vypracovat posudek od statika Petra Daniela. Ten však došel k opačnému názoru než jeho kolega. Podle něj je kostnice nedostatečně zpevněná. „Podle nového posudku je nepochybné, že zatěžování dopravou povede k uvolňování zbytků klenby. Hrozí také propadnutí větracího průduchu," tlumočila Simona Gajdošová z Iuvenes Znoyem.

Znojemský starosta Vlastimil Gabrhel však vychází z jiných údajů. „Z posudku pana Čeledy jasně vyplynulo, že vláček kostnici neohrozí. Argumenty asociace jsou tedy bezpředmětné, trasa vláčku je domluvená už velmi dlouho," konstatoval Gabrhel.

Spor tak pravděpodobně rozsoudí až památkáři. Ti musí vedení města provoz nového vláčku přes kostnici schválit. „Až dostaneme žádost, podívám se na oba vypracované posudky. Obavy o kostnici jsou na místě, na druhou stranu ale vnímám turistický vláček jako důležitou součást cestovního ruchu. Pana Čeledu navíc považuji za velmi zkušeného statika," řekl Jan Kozdas z Národního památkového ústavu. Jako profesionálního statika hodnotil Čeledu také opoziční zastupitel Jiří Kacetl. „Zároveň ale vím, že Čeleda ekonomicky silně závisí na radnici a na zakázkách, které od ní dostává. Je tedy možné, že proto v této záležitosti více vyhověl vedení města," zvažoval zastupitel.

Podle něj by asociace měla v pronájmu kaple zůstat. „Tito lidé prokázali, že se o tak významnou památku umí dobře postarat. Těžko si umím představit lepšího nájemníka," zdůraznil Kacetl.

Spor o průjezd turistického vláčku nad kostnicí přitom začal už v červnu loňského roku. Členové asociace tehdy navrhli vedení města odklonit dopravu od svatováclavské kaple. „Místostarosta Jan Grois nám přislíbil, že v další sezoně už tudy vláček jezdit nebude. Jenže letos mělo po stejné trase jezdit nové, patnáctitunové vozidlo. Takový kolos přitom přejede nad kostnicí asi sedmsetkrát ročně. Z důvodu ochrany stavby jsme proto na dláždění umístili velkou květinu," řekl Barák.

Vedení města ale požadovalo, aby Barák překážku z trasy vláčku odstranil. Když odmítl, dostala Asociace Iuvenes Znoyem ze svatováclavské kaple výpověď.

PETRA SVITAVSKÁ