„K zápisu by se mělo dostavit tři sta sedmdesát dětí a dále bezmála osmdesát dětí, které v loňském roce dostaly odklad povinné školní docházky," sdělila mluvčí města Zuzana Pstrňáková s tím, že k zápisu do znojemských základních škol se mohou dostavit také děti z okolních vesnic. „Předpokládáme, že přijde asi šest set dětí, z nichž vzejde pět set budoucích prvňáčků," doplnila Pastrňáková s tím, že také pro příští rok počítají s otevřením škol v Konicích a Mramoticích.

Několik silných ročníků za sebou město nepřekvapuje. „Husákovy děti mají nyní děti, ale kapacita škol je dostatečná, na všechny se dostane. Nejvíce dětí se obvykle hlásí na JUDr. Mareše a náměstí Republiky. Pokud rodičům nevyhovíme, doporučíme jim jinou školu, kde je volné místo. Ale rozhodnutí je na nich," vysvětlil místostarosta Znojma Jan Grois, který má školství v gesci.

Již šest let musí některé děti odmítat na znojemské základní škole na náměstí Republiky. „Podobný přetlak se může objevit i tentokrát. Chodí k nám děti, které navštěvují mateřské školy na náměstí Republiky a na Rudoleckého. Otevřeme dvě třídy, přijmout tedy můžeme maximálně šedesát dětí," naznačil ředitel školy Zdeněk Mikulič. Jak doplnil, předloni otevřeli tři první třídy, nyní již jim to kapacita neumožňuje.

Kromě spádového obvodu školy a bydliště je hodnoticím kritériem také fakt, zda má dítě již ve škole staršího sourozence nebo pořadové číslo u zápisu. „Loni čekali rodiče u školy dokonce již před šestou hodinou ranní," podotkl Mikulič s tím, že výběr školy berou rodiče zodpovědně.

Přibližně sto padesát dětí zavítá k zápisu na Základní školu JUDr. Mareše. Je možné, že padesát z nich pak usedne v září do lavic ve třídě zcela jiné školy.

„Ideální by bylo, kdybychom otevřeli čtyři třídy, protože v červnu nám odejdou čtyři třídy devátých ročníků. Ale rozhodnutí bude pak na nové paní ředitelce," naznačila zástupkyně školy Lenka Budková. Jak doplnila, kromě dětí ze Znojma přijímají také již řadu let prvňáčky z Nového Šaldorfu.

Zápisy do znojemských základních škol vyhlásilo město na sobotu sedmého února, kdy se od osmé hodiny ranní otevřou brány všech šesti škol včetně jejich odloučených pracovišť.

Řada škol se snaží zápisy dětem zpříjemnit a jejich způsobilost a školní i sociální zralost ověřují pedagogové na různých stanovištích.