Záměr zveřejnil starosta Znojma Jan Grois. „Právě dokončujeme nový návrh strategie na podporu turismu ve Znojmě. Jedním z hlavních bodů je i pokus o zapsání Znojemského podzemí do seznamu světového dědictví UNESCO. Je to unikát nejen v České republice, ale i ve střední Evropě. Podzemí si to zaslouží a o Znojmě by bylo zase víc slyšet,“ uvedl Grois.

Obyvatelé města tento záměr vnímají různě. „UNESCO ve Znojmě by byla úžasná záležitost. Jen si říkám, jestli si nezasluhuje vůbec celý historický komplex od rotundy svaté Kateřiny přes podzemí až k unikátu, že kousek přes Dyji máme Národní park Podyjí,“ naznačil například Robert Knebl.

UNESCO UŽ NA SEZNAMU MÁ:
- Vilu Tugendhat v Brně
- Lednicko-valtický areál
- Střážnický a olešnický modrotisk
- Mužský tanec Slovácký verbuňk
- Lidový obyčej Jízda králů
O zápis usiluje Slovanské hradiště u Mikulčic a kostel svaté Margity Antiochijské.

Skeptický je opoziční zastupitel a podnikatel v cestovním ruchu Lukáš David. „Podle mého názoru je to snaha předem odsouzená k zániku. Jedinečnost těch chodeb byla smazaná sanací v šedesátých a sedmdesátých letech. Navíc podzemí tohoto typu se v Evropě objevuje pod každým větším obchodní městem,“ konstatoval David s tím, že jde o dlouhodobou věc a nevyloučil debatu nad tímto záměrem.

Znojmo se navíc snaží dostat na seznam UNESCO také známou vinici Šobes. Loni představitelé radnice požádali experty o podrobnou analýzu dané lokality.

Nápad vzešel od vinařské firmy. „V souvislosti s dřívějšími opravami vinice jsme bádali v historických materiálech a zjištěné skutečnosti nás na tuto myšlenku přivedly. Navíc, všechny významné vinařské země mají viniční tratě zapsané v seznamu UNESCO,“ řekl před časem ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner.

Dosud bez úspěchu se na seznam památek snaží zapsat Slovanské hradiště u Mikulčic a kostel svaté Margity Antiochijské vedení hodonínského Masarykova muzea. Opakovaný česko-slovenský pokus o zápis příhraniční velkomoravské lokality do seznamu skončil před lety kvůli výsledkům hodnocení Mezinárodní rady pro památky a sídla, což je poradce pro UNESCO. „Tým expertů doporučil, aby posouzení nominace z hlediska jejího možného zápisu na Seznam světového dědictví bylo odloženo,“ informovala již dříve mluvčí českého ministerstva kultury Helena Markusová.