O účast v novém programu pro podporu cestovního ruchu mají zájem i další místa v regionu.
„Právě před týdnem jsme rozhodli, že po letošní premiéře pozveme k účasti na Putování i Znojmo a Beroun. Obě města totiž získala titul Historické město roku v mezidobí přípravy celého projektu,“ řekla tajemnice Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Květa Vitvarová.

Právě titul oceňující zejména obnovu památkových rezervací a zón je vstupenkou do klubu, který letos tvořilo čtrnáct měst. Znojmo bude navíc prvním jihomoravským městem v projektu.

„Základem jsou takzvané top týdny, ve kterých se jednotlivá města představují a nabízí své památky a kulturní akce. Protože sdružujeme na dvě stě historických sídel, vždy jsou do programu daného města zapojená i další místa v regionu s významnými pamětihodnostmi,“ vysvětlila jádro projektu Vitvarová.

Prestižní diplom

„Je to ocenění, které hned tak někdo nedostal, proto ho samozřejmě chceme využít. Čekáme, až nás organizátoři osloví a pak budeme hledat vhodný termín pro znojemský top týden a konkrétní obsah naší prezentace,“ řekl znojemský místostarosta Jan Grois. Podle něj je zatím předčasné uvažovat, kterou akci by Znojmo pro své zapojení do Putování využilo.

„Největší událostí kulturního kalendáře je samozřejmě vinobraní. Bude ale záležet na tom, jak bude vypadat celkový harmonogram Putování a jaké místo v něm získáme. V každém případě můžeme využít i některé z dalších akcí, které během roku pořádáme,“ dodal místostarosta.
Znojmo zřejmě nebude mít potíž získat pro projekt další radnice v regionu.

„Chceme co nejvíce uvést do povědomí náš Vranov a přivést sem co nejvíce turistů. Městys i celé Vranovsko má mnoho co nabídnout, proto jsme připraveni se Znojmem spolupracovat, pokud projeví zájem a osloví nás,“ konstatoval starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.
Stejný zájem projevil i starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

„Na příští rok chystáme řadu nových nápadů. Přesnou podobu představíme v dohledné době, až budeme mít jasno, jaký bude další vývoj se Slovanskou epopejí. Na propagaci Krumlova jako zajímavého města, které má co nabídnout, máme ovšem zájem v každém případě a bez ohledu na to, jak jednání kolem Epopeje dopadnou,“ ujistil Třetina.

Musí přidat obsah

Podle Pavla Kovaříka, který se marketingem měst zabývá, je účast v projektu pro Znojmo šancí, kterou ovšem musí umět využít.
„Klíčové je, aby titulu historické město a jeho využití v propagaci Znojma radnice dodala konkrétní obsah. Zatím mám dojem, že využití příliš nepřesahuje nálepku na plakátech, a to nestačí. Rozhodující proto bude, jaký program Znojmo v rámci projektu nabídne a nakolik jím osloví a přitáhne návštěvníky“ uvažoval Kovařík.

Organizátoři a aktéři Putování byli s premiérou vcelku spokojeni. „Od června do září zorganizovalo všech čtrnáct měst postupně své top týdny. Zájem o ně byl velký, bylo vidět, že podobný projekt, nabízející během sezony konkrétní programy pro konkrétní města, tu dosud chyběl,“ hodnotila Vitvarová.

Prvního ročníku Putování se vedle známějších historických měst zapojily například i východočeské Svitavy.
„Projekt byl pro nás významným přínosem zejména v oblasti propagace. Získali jsme řadu nových materiálů, důležitá byla i účast na veletrzích, kterých bychom se sami asi neúčastnili,“ uvedl vedoucí odboru školství a kultury svitavské radnice Jiří Petr.

Pořádající sdružení chce z Putování udělat jednu ze svých tradičních akcí. „Projekt podpořený z evropských dotací musí osvědčit pětiletou dobu udržitelnosti. Naším cílem ovšem je zařadit Putování po historických městech mezi naše stálé a dlouhodobé programy,“ potvrdila tajemnice Vitvarová.