„Návštěvníkům nabízíme na každý den různé tipy, kde mohou ve Znojmě i širším okolí strávit svůj čas, jaké pamětihodnosti v regionu navštívit a podobně," uvedl ředitel Znojemské Besedy Dušan Varga. Program na každý den v tomto týdnu naleznou zájemci na webu města či samotného historického putování, jenž je na www.historickeputovani.cz.

Na včerejšek dali například organizátoři tip na projížďku turistickým vláčkem, prohlídku Louckého kláštera či návštěvu Muzea motorismu. Na dnešek program doporučuje návštěvu Vranovska a Bítovska.

V dalších dnech pořadatelé přidali tipy na výlety do Podyjí, za vínem a historií do Slupi, Šatova a Hnanic a dva další dny doporučují strávit procházkami po Znojmě, návštěvou hradu, Hradiště či podzemí. Závěr programu pak doporučuje nedělní výlet do Moravských Budějovic a Jaroměřic nad Rokytnou.

Zapojení do znojemského týdne Putování ocenil starosta Vranova a předseda sdružení obcí Vranovska Lubomír Vedra. „Termín v polovině prázdnin je pro nás výtečný, protože právě bude vrcholná sezona. Oceňuji, že si Znojmo uvědomuje, že Znojemsko pro turisty nereprezentuje jen samotné město, ale zve návštěvníky i k nám. Pro znevýhodněné Vranovsko je turistický ruch mimořádně důležitý," uzavřel Vedra.

Hlavní akcí, kterou Znojmo pro svůj Top týden připravilo, jsou Okurkové slavnosti, které začnou zítra. „Letos si navíc připomínáme čtyři sta čtyřicet let od doby, kdy se přičiněním louckého opata Šebestiána Freytaga začaly okurky na Znojemsku pěstovat," uvedla mluvčí radnice Renáta Bártová.

Na místní tradice navazují i samotné slavnosti. „Inspirací byly okurkové trhy, kterými bylo Znojmo proslulé. Nechyběla na nich přehlídka řemesel a bohatý doprovodný program. Stejný charakter mají i nynější slavnosti," dodala mluvčí.