Hosty a téma vybíral se svým týmem organizátor akce Pavel Kovařík. „Cílem akce je sdílet zajímavé myšlenky a nápady z různých oborů lidské činnosti. TEDx je hlavně o inspiraci a motivaci, věřím, že přednášky návštěvníky nakopnou a donutí je pustit se do vlastních projektů, anebo si začít plnit své sny," řekl Pavel Kovařík.

Mezi přednášejícími bude například Matěj Hollan, spolutvůrce parodického webu Žít Brno a aktivista za přísnější regulaci hazardu, či Vilém Rubeš. „Donedávna měl svůj pořad na Stream.cz, kdy si bral na paškál české televizní reklamy a jejich přešlapy. Do Znojma přijede s myšlenkou, že je lepší dobře ukrást než hloupě vymyslet. A kdo zná dnes už bývalý znojemský pivovar, bude také překvapen," naznačil Kovařík.

Nabourávání zaběhlých struktur myšlení a otevírání dveří hendikepovaným bude zase hlavním tématem přednášky Markéty Sirotkové. Oceněný mladý vědec Petr Cígler představí hledání léku na HIV a rovněž přiblíží komponování vážné hudby.

Konference TEDx je rozšířena celosvětově a konala se již ve více než 1200 městech. Znojemští organizátoři se ale pustili do dobrodružství. Znojmo totiž patří k menším městům, kterým se TEDx vyhýbal. V České republice se dosud konal jen v Praze, Brně a Hradci Králové.

„Je to výzva, chceme ukázat, že i v malých městech žijí zajímaví lidé a dějí se tu velké věci," komentoval Kovařík.