Téměř jedenáct stokorun ušetří obyvatel Znojma, který nechá stát své auto na místě, kde se bude provádět blokové čistění. Vedení znojemské radnice oznámilo změnu v systému odtahování. Tisícovku ušetří na tom, že auta už se od prvního letošního čistění, které začíná 26. března, nebudou odtahovat na vzdálené odstavné parkoviště. „Podařilo se nám snížit cenu za odtahy aut při blokovém čištění z 2 662 korun na 1 573 korun. Doporučuji stáhnout si aplikaci Mobilní rozhlas, která vás o plánovaném čištění přímo ve vaší ulici bude informovat,“ sdělil místostarosta Znojma Jakub Malačka.

Cenu sníží způsob odtahu auta. „Zatímco až dosud odtahová služba taková auta odvážela několik kilometrů do areálu svozové firmy v Dobšicích, od nynějška je budou přesouvat jen do okolí právě prováděného úklidu. Proto se sníží cena za odtah auta,“ přiblížil starosta města Jan Grois.

Ilustrační foto
Chřipka ustupuje. Nemocnice ruší zákaz návštěv

Jak dodal, informace o blokovém čistění mohou již od loňského září získávat zájemci právě díky mobilnímu rozhlasu. „Člověk, který je v této aplikaci zaregistrovaný bude dostávat přesné informace o době a místě blokového úklidu. Navíc dostane týden před úklidem e-mail, tři dny předem push notifikace do chytrého telefonu a den před úklidem mu přijde ještě SMS. Informovanost tedy bude velká. Nastavit si zájemce může i více adres, pokud parkuje na více místech ve městě,“ přiblížila mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.

Za dostatečný způsob informování řidičů považuje systém znojemské radnice například řidič David Těšík. „Je to o zvyku. Čisté ulice jsou důležité a takovou dávku informací rozhodně vítám. Jen se stále zamýšlím nad tím, zda je nutné auta odvážet. Podmést je přeci není takový problém. Pokud ale řidič auto v místě čistění nechá, musí počítat s pokutou,“ myslí si muž.

Pokuty dávají znojemští strážníci. „Za tento přestupek lze podle zákona o provozu na pozemních komunikacích udělit pokutu až do výše dvou tisíc korun podle závažnosti,“ naznačil šéf znojemských strážníků Ivan Budín. Podle informací redakce obvykle strážníci dávají pokutu kolem pěti set korun. Více dostává řidič, který nechává stát auto v místech blokového čistění opakovaně.

Úklid začne 26. března v městských částech, první ulici přímo ve Znojmě budou pracovníci úklidové služby čistit prvního dubna.

Degustační komise vybraly nejlepší vzorky Znojemského koštu.
Šampion Znojemského koštu je ryzlink z Hrušovan

Ostatní bývalá okresní města na jihu Moravy odtahy aut nevyužívají. „V minulosti Hodonín řešil odtahování vozidel při blokovém čištění města podobně jako Znojmo. Vozidla se odtahovala na záchytná parkoviště a poté se musela vracet zpět na místo. V současné době auta při blokovém čištění ulic proto neodtahujeme,“ potvrdil mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Dnes jsou podle mluvčího řidiči dostatečně dlouho předem o připravovaném čistění ulic informováni dopravními značkami i městským zpravodajem. „V den úklidu městská policie provádí kontrolu ulic, ve kterých se má uklízet. Auta, která nerespektují dopravní značení, dostanou botičku a následně jsou řidiči řešeni za dopravní přestupek,“ dodal Horníček.

Ještě vstřícnější jsou k k řidičům v Břeclavi. „Městská policie Břeclav auta neodtahuje, snaží se působit preventivně a včas vyhledat řidiče, kteří nerespektují upozornění na avizované blokové čištění. Pokud se to nepodař, úklid se provede podle místních možností,“ naznačil mluvčí města Jiří Holobrádek.

Podle mluvčího Vyškova Michala Kočího je však uklízení při zaparkovaných autech složité. „Auta neodtahujeme, nemáme totiž kam. Nepřeparkovaná auta se musí složitě obmetat. Ačkoliv jsou přenosné značky upozorňující na blokové čištění ve vyškovských ulicích v dostatečném předstihu, stále se najdou stovky řidičů, kteří je nerespektují a brání zaparkovanými auty v úklidu. To je problém stejný asi jako v jiných městech,“ podotkl Kočí,