Znojemská radnice má v šuplíku tři rozlehlé oblasti pro výstavbu, ale ani jedna z nich zatím nemůže na trh. Radní naposledy minulý týden zrušili soutěž na prodej více než dvou hektarů v Oblekovicích.

Podle makléřů přitom kupci parcel pro individuální výstavbu na trhu jsou. „Pořád platí, že ve Znojmě není kde stavět. Parcely shání zejména jednotliví kupci. Kdyby někdo koupil nabízenou oblast v Oblekovicích, jistě by zájemce o stavební místa našel. Na druhé straně je pravda, že městem požadovaná cena je poměrně vysoká. Zejména vzhledem k tomu, že investor musí lokalitu zasíťovat,“ uvažoval Alexander Frind z jedné ze znojemských realitních kanceláří.

Oblast pro bydlení v Oblekovicích nabídla znojemská radnice letos v létě. Tři pozemky o celkové výměře přes dva hektary měly podle zpracovaného odhadu tržní cenu nejméně 19,3 milionu korun.
„Termín pro podání nabídek vypršel na konci srpna. Dorazila jen jediná. Vzhledem k nízké nabídnuté ceně rada na konci září výběrové řízení zrušila. Na trhu nyní zjevně není firma ani developer, kteří by měli o koupi zájem. Uvažujeme, že nabídku znovu zveřejníme příští rok na jaře,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Renáta Bártová.

Jak doplnila, další dvě rozvojové lokality zatím brzdí buď komplikace s pozemky, nebo práce na dokumentaci. „U Malé Louky čekáme na výsledek jednání se zástupci Lidlu o směně pozemků. V lokalitě U lesíka projektanti upravují studii a hledají řešení akumulace dešťové vody,“ dodala Bártová.

Lokality v Oblekovicích i U lesíka se radnice pokoušela prodat už v minulém volebním období. Tendr tehdy vyhrály Pozemní stavby, nakonec ale neprojevily zájem obchod uzavřít.

Za milion

Podle odhadů radnice je za oblekovickým kulturním domem místo pro čtyřicítku rodinných domků a tři bytové domy.
Soutěž na prodej pozemků u městského lesíka zastavil vloni antimonopolní úřad. Strážcům hospodářské soutěže se nelíbila konstrukce, že radnice prodá pozemky za pouhý milion korun výměnou za to, že stavaři na vlastní náklady obstarají zasíťování pozemků. Rozvoj Malé Louky dlouhodobě vázne na pozemcích u vjezdu do areálu v majetku obchodního řetězce.

Po letech stavebního boomu už téměř nemají dostupná stavební místa ani obce v sousedství Znojma. „V posledních pěti letech jsme zaznamenali značný stavební rozvoj. Počet obyvatel narostl až k nynějším třinácti stovkám. I proto už obec volnými parcelami nedisponuje. Jedna stavební firma nyní pracuje v lokalitě s dvaatřiceti domky, dva další soukromé projekty mají investoři rozpracované,“ vypočítal již dříve starosta Nového Šaldorfa-Sedlešovic Dalibor Dočekal.

Dostavěno už mají i v Citonicích. „Vhodné pozemky v majetku obce jsme už využili a stojí na nich nové domy. Další parcely jsou sice v územním plánu určené pro bydlení, ale drží je soukromí vlastníci, kteří nemají zájem prodávat,“ sdělil starosta František Molík.
V Suchohrdlech u Znojma čekají představitelé obce na připravovanou studii.