„Zajímavý bude už zítřejší začátek slavností. Na přehlídce dechovek vystoupí oblíbená kapela Kumpanovi muzikanti. Protože je známá i v Rakousku, dělali jsme menší propagaci i tam a očekáváme, že program zaujme i příznivce dechovek u sousedů," pozval na první část slavností ředitel Znojemské Besedy Dušan Varga.

V pondělí oslaví studenti Majáles. Zavedený formát z minulých let ale letos dozná změn. „Bude totiž jednodenní, jak je pro tuto studentskou slavnost typické všude, kde se koná. Vypustili jsme proto Ladies party. Důvodů bylo víc. Museli jsme platit nájem za sál, proto bylo nutné vybírat vstupné, a navíc měl sál špatnou akustiku. Letos bude na celý Majáles vstup volný," dodal ředitel.

Majálesový průvod vyrazí do ulic kolem desáté dopoledne. „Bude určitě zajímavý už tím, že se jej zúčastní zřejmě rekordní počet škol i studentů. Z poslední organizační schůzky vyplynulo, že v průvodu bude kolem patnácti set lidí. Je jisté, že to bude průvod pestrý a veselý. Některé školy tají, co přesně předvedou. My zvláštní masky nebo scénky nechystáme, ale průvod oživíme hrou na hudební nástroje," přiblížil studentské přípravy Vojtěch Pojer, který se podílí na organizaci aktivit Střední pedagogické školy.

Celodenní program na Horním náměstí vyvrcholí večer vystoupením kapel CCTV All Stars a Horkýže Slíže.

Ti, kdo před studentskou rozverností dávají přednost zajímavým vínům, mohou v pondělí odpoledne zamířit do vestibulu znojemské radnice na devátý ročník přehlídky růžových vín Jarovín Rosé. „Letos nabídneme sto pětaosmdesát vzorků růžových vín z deseti zemí. Proti předchozím ročníkům je to téměř dvojnásobný počet. Vedle moravských růžových vín budou k ochutnání i rosé z Austrálie, Chile, Itálie, Francie či Rakouska," pozval šéf organizátorů Branko Černý.

V úterý nabídnou vinaři ze Znojemska poprvé k ochutnání vína s prestižním označením VOC ročníku 2011. Horní náměstí bude po celý sváteční den patřit čtvrtému ročníku VOC festivalu. „Všechny nároky na zatřídění mezi vína originální certifikace letos splnilo čtyřiatřicet vín čtrnácti vinařů, což je výrazně víc než loni. Opět očekávám, že přijedou přátelé vín z celé republiky. Vedle výtečných vín chystají čtyři restaurace speciality z Pohořelického kapra, představí se potraviny oceněné známkou kvality Klasa," načrtl šéf sdružení VOC Znojmo František Koudela.

Na podiu se budou střídat folklorní soubory včetně znojemského Dyjavánku a Cimbálová muzika Antonína Stehlíka. Hlavními hosty programu pak budou Javory a Gipsy.cz.

Závěr slavností pak bude v pátek a sobotu patřit Dnům partnerských měst. „Opět se přijedou představit prakticky všechna zahraniční partnerská města, polská Strzegom, rakouský Retz, slovenské Nové Zámky a Bratislava-Ružinov, italské Pontassieve a Trento a německé Torgau. Chybět bude jen chorvatská Makarská, protože partnerství schválilo zastupitelstvo poměrně nedávno," řekla mluvčí radnice Renáta Bártová. Ze zavedených účastníků bude poprvé chybět holandský Harderwijk. Zastupitelé nizozemského města totiž dvacetileté partnerství se Znojmem letos ukončili.