Podle statistik se vloni ze Znojma odstěhovalo pět set osmnáct lidí, přistěhovalo se však o sto šedesát osm osob méně. V roce 2006 činil úbytek trvale bydlících dokonce přes dvě stě šedesát lidí.

Mladé rodiny vítají v pět kilometrů vzdálené vinařské obci Vrbovec.

„Z našeho hlediska jsme lokalitou, kdy se k nám lidi spíše stěhují. Nyní již nemáme žádné stavební parcely, ale do budoucna plánujeme jiná místa. Chtěli bychom do obce přilákat co nejvíce mladých lidí. Standardně se držíme na stejném počtu obyvatel,“ řekl starosta Vrbovce Libor Kubík.

Další, pro znojmáky atraktivní lokalitou, jsou Mašovice. „Nyní se tu staví čtyřicet rodinných domků. V současné době je nečekaně velký zájem o nákup pozemků. Poptávku teď nejsme schopni pokrýt,“ řekl starosta Mašovic Libor Jurka. Zastupitelé proto uvažují o přípravě další lokality pro výstavbu domů. „Počítáme, že to bude asi do pěti let,“ dodal starosta.

Lidé mají zájem i o vzdálenější místa. Lákají Jevišovice, či Mikulovice.

„V současné době nemáme pozemky, které bychom mohli nabídnout pro stavby rodinných domků. Teď tady staví hlavně místní, kteří si pozemky koupili od soukromých vlastníků,“ řekl starosta Mikulovic Karel Kříž. Zástupci obce chtějí připravit zasíťované pozemky, které by mohli nabídnout k prodeji. „Zájemce máme, ale v současné době není co nabídnout. Proto po schválení územního plánu chceme připravit pozemky, které by byly vhodné na stavbu rodinných domů,“ dodal starosta. Doufá, že tento krok přiláká do vesnice více lidí ze Znojma či blízkého okolí. (mch)