Demolicí hospody a rodinných domů na Přímětické ulici začala včera stavba dalšího supermarketu ve Znojmě. Svůj dlouhodobý plán proniknout na znojemský trh tak začíná naplňovat německá společnost Lidl.

Radní sice stavbu v lednu odmítli, už předtím ji ale schválil odbor rozvoje. Prodejna vyroste na místě firmy Ploma. Lidl se tak stane sedmým supermarketem v pětatřicetitisícovém Znojmě.

Stavbě nezabránilo ani lednové rozhodnutí rady, která zamítla vedení inženýrských sítí k plánovanému obchodu přes pozemky města. Již v polovině prosince totiž se stejným požadavkem řetězce souhlasil městský odbor rozvoje.

„Při lednovém rozhodování neměla rada informaci, že v prosinci odešlo z města kladné vyjádření k územnímu řízení. To znamená, že rada změnila rozhodnutí města jako účastníka řízení a společnost Ploma by měla podle právníků velkou šanci uspět v soudním sporu. Proto rada změnila své rozhodnutí z ledna a souhlasila s vedením sítí přes pozemek města,“ uvedl již dříve starosta Petr Nezveda.

Lidl vyroste na místě bývalé továrny na výrobu dřevěných dveří a oken.

„Přestěhujeme výrobu do haly v Šumné. Všem našim zaměstnancům jsme nabídli práci zde, kdo tedy bude chtít, může pro nás pracovat dál,“ řekl ředitel firmy Ploma Jan Pausar. Potvrdil, že výroba v Šumné začne v březnu či dubnu příštího roku.

Místní mají na výstavbu Lidlu na Přímětické ulici rozdílné názory.

„Ulici denně přechází desítky studentů do školy, doprava je tu hodně frekventovaná. Nový obchod s desítkami parkovacích míst tady bezpečnost určitě zhorší,“ domnívá se Rudolf Bálek, který bydlí na nedaleké Bolzánově ulici.

„O Lidlu je známé, že je levný. Budu tedy ráda, když budu mít blízko levný obchod,“ uvedla důchodkyně Eliška Tůmová.

Dnes již bývalá hospoda zde fungovala sice jen tři roky, své zákazníky si ale majitelé získali.

„Jako štamgasta mě mrzí, že mi bourají hospodu. Teď se s kamarády skoro nevidím,“ svěřil se Rostislav Müller.