Na Znojemsku hledá práci v průměru kolem osmi tisíc lidí. Teď jich ale bude mnohem víc.

Obuvnická firma Niebelung ve Znojmě propustila minulý týden dvě stě třicet lidí. Informoval o tom Znojemský týden. Podnik je před krachem. „Zůstali jsme tady čtyři zaměstnanci. Připravujeme firmu k likvidaci,“ řekl Deníku ředitel podniku Vítězslav Rak.

Důvod propouštění byl jasný. Není práce, a tudíž by nebyly peníze na výplaty. „Vyráběli jsme boty pro italskou firmu. Bohužel jsme nedostali žádnou další zakázku. Důvodem je prý teplá zima. Boty se prostě neprodaly. Teď jsme měli začít vyrábět na další zimu,“ dodal Rak.

Proto museli představitelé firmy podnik zastavit a pracovníkům dát okamžitou výpověď. „V devadesátých letech propouštěly podniky jako Keramika, Fruta nebo Lacrum. Většinou to bylo ale propouštění do sto lidí,“ sdělila zástupkyně ředitele znojemského Úřadu práce Blanka Herkusová.

Lidé z obuvnické firmy dostali výpovědi ze dne na den. Předtím byli čtrnáct dní na nucené dovolené. „Většina lidí se k nám hlásí. Jinou práci samozřejmě tak rychle nenašli. Ve středu na úřad práce přišlo osmdesát nových uchazečů, všichni z obuvnické firmy,“ doplnila Herkusová.

Znojemský region patří v Česku tradičně mezi okresy s nejvyšší nezaměstnaností. Nejpostiženější oblasti jsou Vranovsko a Hrušovansko. Patnáctiprocentní míru nezaměstnanosti mají například v Hevlíně.

„Nejsou tu prostě pracovní příležitosti. V naší obci měli zájem podnikat převážně investoři z Rakouska. Vše ale ztroskotalo na pomalém vyřizování úřady. A to trvá rok. Firmy nechtěly tak dlouho čekat,“ vysvětlil starosta Hevlína Bohumír Nosek.