Doménou Skopala je zemědělství

Především funkce v parlamentních výborech a dalších institucích zaměřených na zemědělství má, kromě své práce zákonodárce, na starosti sociálně demokratický poslanec Ladislav Skopal. „Práce ve Sněmovně je na plný úvazek, a to včetně sobot a nedělí. Je náročná i vzhledem k tomu, že se navíc zabývám zemědělstvím a působím ve volební komisi. Kromě toho musím ještě obsáhnout Radu Evropy a podvýbor pro mediální legislativu,“ vypočítává Skopal svou hlavní pracovní náplň. Odměna poslanců je podle něj adekvátní. „Pokud to porovnáme s platy lidí v podnikatelské sféře a s podobným pracovním vytížením, tak je adekvátní,“ domnívá se.Kromě práce v Parlamentu ale ještě sedí i v dozorčí radě Vinařského fondu a Státního zemědělského intervenčního fondu. „Za to nepobírám odměnu, protože tyto rady jsou ze zákona obsazeny pouze poslanci. Scházíme se čtyřikrát do roka,“ doplňuje poslanec. Podle něj může každý poslanec zvládat jen omezený počet funkcí. „Více jak dvě instituce není v lidských silách obsáhnout,“ dodává.

Bayerová: Nejde dělat víc funkcí naráz


Dobře a svědomitě dělat práci zákonodárce v Parlamentu lze, podle komunistické poslankyně Marty Bayerové, jen bez toho, aby člověk vykonával další funkce v nejrůznějších firmách. „Práce v Parlamentu je na plný úvazek. Podle mě není možné dělat přitom ještě v několika dozorčích radách,“ domnívá se poslankyně. Sama je v Parlamentu pouze místopředsedkyní Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. „Jsem ještě zastupitelkou města Znojma, za což dostávám asi šest set korun měsíčně. Teď, když ale byl termín zastupitelstev přesunut na úterý, mám často problém se do Znojma dostat. Nedovedu si představit, že bych dělala ještě jinou práci,“ tvrdí Bayerová. Odmítla kvůli tomu nabídku funkce na ústředním výboru komunistické strany. „To bych musela práce v Parlamentu nechat,“ říká. „Jen dnes jsme museli dva návrhy zákonů odložit, protože na schůzi nebyli jejich předkladatelé. Třeba ani souběh poslaneckého mandátu a krajského zastupitele nejde časově příliš dohromady,“ dodává Bayerová.

Senátor Špaček dozoruje ČD Cargo

Znojemský senátor Milan Špaček je členem zdravotního výboru a členem mediální komise Senátu. „Kromě toho jsem členem dozorčí rady společnosti České dráhy Cargo. Protože se jedná o společnost s podílem státu, neberu za tuto svou funkci žádné peníze. To je dané zákonem,“ říká Špaček.
Členství v dozorčí radě ČD Cargo je podle Špačka časově nenáročné. „Obnáší to jednou za dva měsíce jednu schůzi, která trvá asi dvě hodiny. Členem této dozorčí rady jsem od prosince a dosud jsem byl na dvou schůzích,“ tvrdí senátor. Sám ale ví o dalších senátorech, kteří jsou členy i ve více dozorčích radách. „Já osobně jsem nikdy jindy v žádném takovém orgánu nebyl, takže to nedokážu úplně posoudit. Vím samozřejmě o kolezích, kteří jsou členy i v několika radách. Jak moc je to ale omezuje v práci v Senátu, to skutečně nevím. Ze zákona nemohou za práci ve státních a polostátních firmách brát peníze. Jinak je to samozřejmě v soukromých firmách. Třeba za členství v dozorčích radách například bank určitě peníze berou,“ dodává Špaček.

Kde všude pracují vaši politici a kolik za to berou?

Klikněte pro větší náhled!

INFOGRAFIKA: Kolik berou vaší politici?